YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'in avukatından açıklama
Fethullah Gülen'in vekili Avukat Orhan Erdemli, "Öcalan'dan Gülen'e zeytin dalı" haberleri ile ilgili açıklama yaptı.
Gülen'in avukatından açıklama
14 Aralık 2010 / 07:49 Güncelleme: 14 Aralık 2010 / 09:39

Fethullah Gülenin vekili Avukat Orhan Erdemli, 09 Aralık 2010 tarihinde "Öcalan'dan Gülene zeytin dalı" başlığıyla yayımlanan haberlerle başlayan tartışmaların basın yayın organlarında devam etmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Erdemli, bu haberlerin maksatlı yapıldığını belirterek "Bunlar Sayın Gülen aleyhinde kamuoyu oluşturmaya yönelik maksatlı yayınlar olduğu aşikârdır" dedi.

Gazeteci kimliği ile yaptı

Açıklamasına, "Öncelikle, tartışmaların başlangıcını teşkil eden görüşmeyi Sayın Hüseyin Gülerce gazeteci kimliği ile yaptığını, kendisinin bir hareketin sözcüsü olmadığını açıkça ifade etmiştir. Nitekim, Sayın Gülen'in bir temsilcisi, sözcüsü bulunmadığı tarafımızca da defaatle kamuoyuna duyurulmuştur" sözleriyle başlayan Erdemli, şöyle devam etti: "Bu görüşme sonrası bazı yayınlarda 'Terör örgütü PKK'nın lideri Öcalan, avukatları aracılığıyla Gülen cemaatine işbirliği teklif etti', 'PKK-Cemaat yakınlaşması', 'Öcalan-Gülen ittifakı' gibi ifadelere yer verilmiştir.

Büyük haksızlık teşkil ediyor

Bu tür haberlerin Sayın Gülen aleyhinde kamuoyu oluşturmaya yönelik maksatlı yayınlar olduğu aşikârdır. Bazı yayınlarda ise Apo'nun yaklaşımının değişken, taktiksel, stratejik olduğu' yönünde değerlendirmeler yapılmıştır. Bu gelişmeler nedeniyle bir kez daha vurgulamak istiyoruz: Sayın Gülen bütün ömrü boyunca sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik, sulh ve adalet gibi değerlerin gönüllerde yer etmesi için çabalamıştır. Irk, dil, düşünce farklılıklarını bir zenginlik görerek ve herkesi kendi konumunda kabul ederek diyalog ve hoşgörüye davet etmiştir. Sayın Gülen insanları yaşama değil yaşatma amacına, erdemli bireyler olmaya teşvik etmiştir. O'nun düşüncelerinin ekseninde 'insan' ve evrensel değerler çerçevesinde insanlığa hizmet yer almaktadır. Zira, Sayın Gülen 'yaratılan'ı, 'Yaradan'dan dolayı sevmekte ve 'İnsanların bir tarağın dişleri gibi eşit olduğuna inanmaktadır. Yani müvekkilimin düşünce ve faaliyetleri onun inanç dünyasından neşet etmektedir. Bu inanç sistemi dönemsel, taktiksel değil insanlığın dünya ve ukba saadeti adına ebediyet buudludur. Sayın Gülen eserlerinde insanoğlunun kin, nefret, öfke, şiddet gibi boşluklarında bulunan tahrip duygularının, anarşi hislerinin, kargaşa anaforlarının ilahi ufuklu iyi bir terbiye ile zapt-rapt altına alınabileceğini; potansiyel insanlıktan hakiki insanlığa yükselebileceğini ifade etmektedir. Buna mukabil anarşi ve terör ise şiddetle, zulümle insanı ve insanlığı yok etmeyi hedeflemektedir. Dolayısıyla bütün hayatı bo- a yunca şiddetin, kaba kuvvetin karşısında duran Sayın Gülen'i suçlayıcı bu tür yayınlar ona karşı en büyük haksızlık teşkil etmektedir. Sağduyulu kamuoyunun takdirlerine arz ederiz." (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler