YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'in ardındaki büyük güç
Paralel Yapı'nın dünyanın çeşitli yerlerindeki çıkar ilişkisi deşifre oldu. Bar İlan Üniversitesi'nden Dr. Aviv'in ilk kaynaktan aldığı bilgilerle tamamladığı akademik çalışma, Fethullah Gülen'i ilişkilerini ortaya çıkarttı.
Gülen'in ardındaki büyük güç
11 Şubat 2015 / 12:22 Güncelleme: 11 Şubat 2015 / 13:01

Paralel yapının lideri Gülen’in İsrail ile bağlantısı Dr. Efrat Aviv’in çalışmasıyla ispatlandı. Aviv, Gülen'in Yahudilerden büyük destek gördüğünü ve ABD’deki üst düzey kişilerle de Yahudi lobisinin tanıştırdığını tezinde belirtti.

İsrail’de bulunan Bar Ilan Üniversitesi, Orta Doğu Çalışmaları Bölümü’nden Dr. Efrat E. Aviv’in yazdığı “Fethullah Gülen’in ‘Yahudi Diyaloğu’ adlı akademik çalışması, cemaatin İsrail ve dünyadaki birçok Yahudi ile son derece gizli ve çıkara dayalı bir ilişkisi olduğunu ortaya koyuyor. Akademik makalede Gülen’in Türkiye’de ve yurtdışındaki Musevilerle temasları detaylarıyla anlatılıyor.

Anahtar Abraham Foxman

Makalede yazılanlara göre ABD’deki Musevi İftira ve İnkarla Mücadele Birliği Başkanı Abraham Foxman, Gülen’i Washington’daki üst düzey anahtar kişilerle tanıştırdı. Yine makalede bir Uniterian Kilisesi temsilcisi, Fethullah Gülen’i Hz. İsa’ya benzetiyor.

Üst düzey kişilerle tanıştırdı

Jacobson görüşmeye ilişkin şunları ifade ediyor: “Birileri bizimle Gülen’i tanıştırmak istediler. Buluşmada ben, Abe Foxman ve bir arkadaşımız daha bulunuyordu. Bizimle iletişime geçen kişiler bizden Gülen’i Washington'daki üst düzey kritik öneme sahip insanlarla tanıştırmamızı istediler. Biz de bu yardımda bulunduk. İstanbul’daki görüşmemizde Gülen kendisinin İsrail ve Musevilerle iyi ilişkiler kurmak istediğini söyledi. Sonrasında New York’ta yardımcısıyla da görüştük.”

Tepkiler üzerine özür dilemişti

ADL Başkanı Foxman  Ermeni tehciri konusunda Türkiye aleyhine sarfettiği sözlerden dolayı büyük tepki toplamış ve Erdoğan’a bir mektup yazarak “Size ve Türk halkına büyük saygımız var. Türk halkını ve liderlerini zor durumda bırakmayı hiçbir zaman arzu etmedik. Son birkaç gün içinde size ve Türk halkına yaşattıklarımızdan duyduğumuz derin üzüntü sebebiyle bu mektubu yazıyorum” demişti. Foxman özür mektubunda “Aramızdaki bağları güçlendirmek için yollar aramaya devam edeceğiz. Son tartışmalarla birlikte aramızdaki dostluğun gerilmiş olduğunu bilmek bizim acımızı bir kat daha arttırıyor” ifadesini kullanmıştı.

Provokatif sözleriyle tanınıyor

Paralel yapının başındaki isim olan Fethullah Gülen’in, merkezi ABD’de olan İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (The Anti-Defamation League-ADL) Başkanı Abraham Foxman’la olan ilişkisi bir başka gerçeği daha ortaya koyuyor. Türkiye, Foxman’ı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümeti karşısındaki provokatif sözleriyle de tanıyor.

Erdoğan'a antisemitik demişti

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Erdoğan’ın Siyonizm ile anti-Semitizm arasında kurmuş olduğu bağlantı karşısında dehşete düştük” diyen Foxman, “Geçmişte Başbakan (Erdoğan’ı kastederek) içindeki İsrail düşmanlığıyla Yahudi karşıtlığını birbirinden ayırmasını biliyordu” diyecek kadar ileri gitmişti. Foxman paralel yayın organı olan Today’s Zaman’a yaptığı açıklamada da “AK Parti’nin antisemitik ve Batı karşıtı söylemi tehlikeli bir eğilim” demişti.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler