YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gülen'in alet edilmesi yanlış"
Chp Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak: Gülen'in, kaset olaylarına alet edilmesini çok yanlış buluyorum
"Gülen'in alet edilmesi yanlış"
14 Mayıs 2011 / 07:58 Güncelleme: 14 Mayıs 2011 / 08:02
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili adayı Erdoğan Toprak, Türkiye'nin sıcak siyasi gündemini Zaman'a değerlendirdi.

MHP'deki kaset skandallarıyla birlikte ülkedeki siyasetin seviye kaybettiğine dikkat çeken Toprak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin parti içi kaset skandalıyla ilgili 'okyanus ötesi'ne gönderme yapmasını eleştirdi. Toprak, "Olayın dışında olan kişilerin gelip bu konuya alet edilmesi çok yanlış. Siyasetçinin biraz daha çaplı olması lazım. Niye kendi meselene başkasını alet ediyorsun ki? Fethullah Gülen, eğitim konusunda bu ülkeye uluslararası alanda katkı vermiş bir isim. Bu yüzden bu olaylarda kendisinin işin içine çekilmesini son derece yanlış buluyorum." diye konuştu.

CHP'nin İstanbul 3. bölgeden 1. sıra milletvekili adayı olan Erdoğan Toprak, uzun yıllar merhum Başbakan Bülent Ecevit'in yanında siyaset yaptı. 1995 ve 1999 genel seçimlerinde milletvekili seçildi. 2002 yılında 57. Hükümet'te spordan sorumlu devlet bakanı olarak görev aldı. Fakat 2005 yılında DSP'den istifa etti. Sebebi, Ecevit'in yine Zaman'a yaptığı, 'Vahdettin hain değildi.' açıklamasıydı. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu açıklamaya tepki gösteren Toprak, Ecevit'le yollarını ayırdı. Sonrasında CHP'ye katıldı.

Şimdilerde en fazla, CHP ile ilgili vatandaşta oluşan 'dine karşı' algısını değiştirmeye çalıştıklarını anlattı. "Biz mütedeyyinlere çok yakınız, ben de mütedeyyinim. Mesela rahibe afişinde çok incindim." diyen Toprak, inançları rencide eden her şeyin karşısında olduğunu dile getirdi. Fakat teşkilatların aynı oranda buna ayak uyduramamasından şikayet etti: "Biz kendi tabanımıza ve teşkilatlarımıza anlatıyoruz, inançlara saygı meselesini. Biz çalışıyoruz bu algıyı değiştirmek için ama birileri çıkıp, yaptığımız işin canına okuyor."

Laikliğin inançlara saygılı olmak zorunda olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı, rejimin insanlara hoşgörü göstermesi halinde insanların o rejime sahip çıkacağını vurguladı. Toprak, "Laiklik, insanın inançlarını rahatça yaşamasıdır. Bizim görevimiz de bu özgürlüğün yaşanmasını sağlamaktır. Rejimleri korumanın yolu insanı mutlu etmekten geçer. Bu yüzden CHP olarak biz, merkezimize insanı aldık. Yeni CHP olarak sloganlardan artık uzaklaşmak istiyoruz." diye konuştu.

Türk ekonomisinde Anadolu sermayesinin önemine dikkat çeken Toprak, bu yöndeki girişimcilere kucak açılmasını istedi. Afrika'da, Orta Asya'da, Güney Amerika'da kendi sermayesini riske edenlerin önünün açılması halinde Türkiye'nin güzel yerlere geleceğini kaydetti.

 

Bakırköy'ü istemedim, Vatan Gazetesi'nde akrabam yok

Erdoğan Toprak, İstanbul milletvekili Mehmet Sevigen ile 2009 yerel seçimleri öncesinde yaşadığı olaylara da değindi. O dönemde Vatan gazetesinde kendisi aleyhinde çıkan haberlerin ardından istifa eden Sevigen, "Zafer Mutlu, Tuncelili hemşehrisi ve yakın arkadaşı MYK üyesi Erdoğan Toprak'ın Bakırköy Belediye başkanlığına aday gösterilmesini istedi. Eğer olmazsa ve sen engel olursan, bunun hesabını sana sorarım dedi." iddiasında bulunmuştu. Toprak, bu iddianın doğru olmadığını ifade ederken, şunları söyledi: "O dönem benim Vatan Gazetesi'nden akrabam falan yok. Bakırköy Belediye başkanlığına da talip olmadım. Müracaatım bile yok. Kaldı ki Sevigen, benim adaylığıma karşı çıkacak konumda değildi ki. Ben de MYK üyesiydim, o da."  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler