YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'e büyük şok! 19 okula FBI baskını
FBI, ABD'deki Fethullah Gülen okullarından 19'una baskın düzenledi. Ohio, Indiana ve Illinois'teki baskınların e-eğitim ihaleleriyle ilgili olduğu belirtildi.
Gülen'e büyük şok! 19 okula FBI baskını
14 Haziran 2014 / 09:00 Güncelleme: 14 Haziran 2014 / 09:21

Sabah'ın haberine göre; ABD'deki Fethullah Gülen grubuna ait okullardan 19'una Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından geçen hafta baskınlar yapıldı. 

Ohio, Indiana ve Illinois eyaletlerinde düzenlenen baskınlarda hareketin orta Amerika bölgesindeki kurumlarını işleten Concept Schools (Konsept Okulları) hedef alındı.

Kamu fonuyla işletilen özel okul (Charter School) statüsünde olan eğitim kurumlarına yapılan baskınların nedeni olarak "beyaz yakalı suçlar" gösteriliyor.

Yerel medya, söz konusu baskınların okullar tarafından ihaleyle alınan elektronik eğitim hizmetinden kaynaklandığını öne sürdü. FBI ise söz konusu soruşturma ile ilgili olarak daha fazla detay veremeyeceklerini fakat sürecin eğitim bakanlığı ve federal iletişim komisyonu ile beraber yürüttüklerini söyledi. 

Fonlar mercek altında

Concept Schools daha önce de ironik bir şekilde Google'dan daha fazla göçmen işçi çalıştırdığı ve kamu parasını düzgün kullanmadığı gerekçesiyle 2009'da soruşturmaya uğramıştı. Gülen Hareketi daha çok yurt dışından Türk öğretmen getirmesi ve bu kişilere Amerikalılardan daha fazla maaş vermesiyle dikkat çekiyor.

Geçen haftaki baskınlarda okullardaki belgelere de el koyuldu. Concept Schools sözcüsü Katherine Bekwith, konuyla ilgili yaptığı açıklamada okullarla ilgili elektronik eğitim teknolojisi fonlamalarıyla ilgili olarak federal bir soruşturmanın sürdüğünü, bu alanda yapılan ödemeler ile resmi makamlara gönderilen veriler arasında uyuşmazlık bulunup bulunulmadığının araştırıldığını söyledi.

FBI ise soruşturmanın bahsedilen konuya ilişkin olmadığını vurgularken içerikle ilgili gizliliğin olduğunu açıkladı. Ohio eyaleti Gülen grubunun 1999 yılında ilk okul açtığı eyalet. Concept School ise 2002'de kuruldu. Fethullah Gülen Hareketi'yle bağlantılı olarak ABD'deki 26 eyalete yayılmış 140'ın üzerinde okul bulunuyor. 

17:17
 // BİZ DE YEDİK
Ayyuka çıkmış işbirliğini maskeleme operasyonudur....
14 Haziran 2014 17:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler