YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen’e 8 yıl geciken beraat
Gülen’e 8 yıl geciken beraat
Gülen’e 8 yıl geciken beraat
07 Mart 2008 / 14:16 Güncelleme: 07 Mart 2008 / 00:00

Hoşgörü ve diyalog kavramlarıyla birlikte anılan Fethullah Gülen, 8 yıl sonra hakkında açılan davadan yine beraat etti. Kapatılan DGM savcılığı tarafından 2000 yılında Fethullah Gülen aleyhine açılan dava ilki 2003 yılında olmak üzere yeniden beraatle sonuçlandı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Fethullah Gülen hakkında oybirliğiyle beraat kararı verdi. Gecikmeli de olsa oybirliğiyle verilen hüküm 'nihai karar' olmasına rağmen bundan sonra açılabilecek benzer davalar için de emsal niteliğinde değerlendiriliyor.

GÜLEN HAKKINDA AÇILAN DAVANIN SEYRİ:

1999’un Haziran ayında ATV'de Fethullah Gülen'le ilgili olarak sonradan montaj olduğu anlaşılan kaset görüntüleri yayınlandı. Bu kasetler üzerine, Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) savcılığı soruşturma başlattı. Adil yargılanma ilkesine ve AB hukuk normlarına aykırı olduğu için kapatılan DGM savcılığı, 2000 yılında, ''laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasa dışı örgüt kurup, bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu'' iddiasıyla Terörle Mücadele Kanunu'nun 7. maddesine muhalefetten Gülen hakkında soruşturma başlattı.

ERTELEME KARARINA GÜLEN DE İTİRAZ ETMİŞTİ

Davayı görüşen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 2003 yılında “davanın kesin hükme bağlanmasını, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun uyarınca” erteledi. Bunun üzerine Yargıtay Başsavcılığı, Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'ne tebliğname göndererek, kararın bozularak, dosyanın zaman aşımından düşürülmesi yönünde görüş bildirdi. Gülen’in avukatları da ceza verilmemesine rağmen kararın tam beraat niteliğinde olmadığı için karara itiraz etti. Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Gülen hakkında Terörle Mücadele Kanunu'ndaki değişikliği esas alarak, verilen beraat kararını onadı.

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, bu kararı verirken iddia edilen ‘Gülen Cemaati’ örgütlenmesinde “cebir ve şiddet” unsurlarına rastlanmamasını gerekçe gösterdi. Kararda, Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) “terör örgütlerini” tanımlayan 7’nci maddesinde 2003 yılında yapılan değişikliğin de etkili olduğu bildirildi. TMK’da yapılan değişiklikle, “terör örgütü” tanımı yenilenerek “cebir ve şiddet” unsuru şartı getirilmişti. Gülen hakkında açılan davada 5 yıldan 10 yıla kadar ağır hapis cezası isteniyordu.

ŞİKAYETÇİSİ OLMAYAN DAVA

Dünya genelinde Türkçe eğitim veren yüzlerce eğitim kurumu açılmasına öncülük eden, yurtiçi ve yurtdışında diyalag ve hoşgörü açılımlarıyla tanınan Fethullah Gülen hakkında açılan dava, kimsenin kendisinden ve çevresinden şikayetçi olmamasına rağmen sürdürülüyordu. Emniyet birimlerinin zararlı akımlar arasında saydığı bazı dernekler tarafından kampanyaya çevrilmesine rağmen hiç kimse Gülen hakkında herhangi bir şikayette bulunmamıştı. Sözkonusu dava, Gülen’in ABD’de ifade vermesi ve yabancı diplomatların dinlenmesi gibi ilginç olaylarla 8 yıldır sürdürülüyordu.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler