YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'den savcılığa 'talimat' dilekçesi
Fethullah Gülen'in avukatı aracılığıyla, Emniyet’ten savcının “Parelel Yapı'ya yönelik suç iddialarının araştırılması” talimatını yerine getirmemelerini istediği iddia edildi.
Gülen'den savcılığa 'talimat' dilekçesi
05 Ağustos 2014 / 13:00 Güncelleme: 05 Ağustos 2014 / 13:08

Stargazete'de yer alan habere göre, talimatı yerine getirecek kolluk kuvvetlerinin ‘suç işlediği’ öne sürülen dilekçede, Örgütle ilgili bilgi verenlerin de tehdit edildiği öne sürüldü.

Pensilvanya'da yaşayan Fethullah Gülen, Emniyet Müdürlükleri’nden, savcıdan gelen “Gülen Hareketi’ne yönelik suç iddialarının araştırılması” talimatını yerine getirmemelerini istedi.

Gülen’in Emniyet’teki paralel yapılanmaya yönelik son operasyondan 13 gün önce Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusuyla ilgili görevsizlik kararı verildi ve dosya Ankara Başsavcılığı’na gönderildi. Gülen, avukatı Nurullah Albayrak aracılığıyla yaptığı suç duyurusunda, emniyet görevlilerinin, Ankara Cumhuriyet savcısı Serdar Coşkun’un talimatını gerine getirmemeleri gerektiğini savundu.

Bilgi verenlere tehdit

Gülen, dilekçesinde, “soruşturmalarda artık ‘emare, olgu, makul’ değerlendirmeleri yerine ‘somut delil ve kuvvetli şüphe’ değerlendirmesi yapılması gerektiğini” savunarak hukuk kurallarına uymayan bir başka gerekçe daha öne sürdü: “Hiçbir ihbar toplumun önemli bir kesimine yönelik itham içeremez!” Savcının ve bu talimatı yerine getirecek kolluk kuvvetlerinin ‘suç işlediği’ öne sürülen dilekçede, cemaatle ilgili bilgi verenler de tehdit edildi. Dilekçede, “Hizmet hareketini destekleyen kişilere ait verileri savcılığın emrine dayanarak veren kamu görevlileri ile tüzel kişiler de ‘kişisel verileri hukuka aykırı verme’ suçunu işlemiş olacaklardır” denildi.

Özel hayat ihlal ediliyor!

Gülen’in dilekçesinde, hukuk kurallarıyla ve milletin aklıyla adeta alay eden şu ifadeler kullanıldı: “Kolluk görevlileri, hakim kararı olmadan bazı bilgiler toplarsa ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ ve ‘verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme’ suçunu işlemiş olacaktır.” Dilekçenin sonunda ise emniyet ve savcılığa ‘talimat’ gibi şu ifadeler yer aldı: “Operasyon talimatı içeren yazılı emrin uygulanmamasını ve geri iade edilmesini; hukuka aykırı emri yerine getiren sorumlular hakkında  suç soruşturması başlatıl hususlarında gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.”

 

STARGAZETE

10:39
 // misafir
fetullah gulen seni allaha havale ediyorum.dünyanın gelmiş geçmiş en günahkar kulları listesi olsa, ilk 5 te sende olur idin kanaatimce!...
06 Ağustos 2014 10:39
23:27
 // Ahmet
Kaşıntı hiç bitmez bu,müslümanların ve türklerin düşmanında. İnterpol ,atatürk havalimanında bu provakotör ajanı,Türk yetkililere teslim ederken orada olacağım.....
05 Ağustos 2014 23:27
14:12
 // bulut
ey kilictaroglu çek git siyasetten, seni allaha havale ediyorum....
05 Ağustos 2014 14:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler