YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen ve CIA arasındaki çarpıcı ilişki
Fethullah Gülen’in ABD’de Yeşil Kart başvurusunun reddi yönündeki kararın düzeltilmesi için CIA ajanları tarafından referans mektubu yazıldığı ortaya çıktı.
Gülen ve CIA arasındaki çarpıcı ilişki
26 Aralık 2013 / 17:00 Güncelleme: 27 Aralık 2013 / 10:10

Müslümanlara beddua eden ve açıklamalarıyla sivil iktidara karşı girişilen darbede “paralel devlet çetesi”ni sahiplenen Fethullah Gülen’in CIA ile ilişkileri mercek altına alındı.

Gülen’in birkaç yıl önce ABD’de Yeşil Kart başvurusunun reddi yönündeki kararın düzeltilmesi için açılan davada kendisine destek için CIA çalışanları tarafından referans mektubu yazıldığı ortaya çıktı.

Destek mektubunda Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) eski çalışanları George Fidas ve Graham Fuller ile ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz’in imzaları var.
Tam 26 kişi Gülen için referans mektubu yazmış.

CIA’cilerden mektup

Gülen’e destek mektubu yazanlardan George Fidas, CIA’dan Analiz ve Prodüksüyon Direktörü olarak emekli oldu. CIA’nın Balkan politikaları uzmanı ve halen Washington Universitesi Uluslarası İlişkiler Bölümü’nde ders veriyor. Mahkemeye sunulan destek mektuplarında ilk sırada yer alıyor.


Graham Fuller da eski CIA ajanı ve yine eski “National Intelligence Council” (Ulusal İstihbarat Konseyi) Başkan Yardımcısı. “RAND Corporation”da danışmanlık hizmeti veriyor.

Morton Abramowitz ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi.


CIA ajanları ile Fethullah Gülen’in bu “güven” ilişkisi mercek altına alınmayı gerektiriyor.Bu ilişkinin derinliği de Türkiye’nin son dönemde yaşadıklarının yanıtı olacak.

Graham Fuller iki yıl evvel Akşam gazetesine verdiği röportajda mektup meselesini şöyle anlatmıştı:

“Ben onun yeşil kart almasını desteklemedim. Yaptığım, hakkında benden istenen bir mektup yazmaktı. Ben Gülen’in Amerika için bir güvenlik tehdidi veya radikal bir güç olduğuna inanmadığımı anlatan bir mektup yazdım. Zaman zaman pek çok mektuplar yazmam istendi benden bazı figürler konusunda. Benim mektubum, dünyadaki İslami Hareketler konusunda bir araştırmacı olarak yaptığım çalışmalardan dolayı kişisel görüşlerimi içeren bir mektuptu. Kendisinin kart alıp, almamasıyla ilgilenmedim. Bu konuda saklayacak hiçbir şeyim yok.”

Wikileaks belgelerinde de mektup

Bu arada Gülen’e CIA’cilerin desteği meselesi WikiLeaks belgelerine de yansımıştı.

4 Ağustos 2005 tarihinde, ABD’nin İstanbul Başkonsolos Vekili Stuart Smith tarafından Washington’a gönderilen“GİZLİ” statülü telgrafın başlığı “Hoca’ya destek için seferber olmak.” idi.

Guller ve Fiddas adı telgrafta da var

Yeşil Kart başvurusunun reddi yönündeki kararın düzeltilmesi için açılan davanın iki bin sayfalık belgeleri arasına giren destek mektuplarının yazarları arasında Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)eski çalışanları George Fidas ve Graham Fuller, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz gibi isimler olduğu WikiLeaks belgelerinde de yer aldı.

Vatikan destekliyor

Gerek Haleva’ya imzalaması için verilen tavsiye mektubu taslağında, gerekse Gülen’i mahkemede savunan avukatlarının tezleri arasında, kendisinin 9 Şubat 1998’de, Vatikan’da dünyadaki bir milyar Katoliğin ruhani lideri olan Papa İkinci John Paul’la bir araya gelmiş olması da vurgulanmıştı.

ABD’nin Başkonsolos Vekili Smith ise, 4 Ağustos 2005 tarihli “gizli” telgrafta, Vatikan’ın Gülen’e desteğine ilişkin farklı bir gözlem aktarıyor:

“Haleva’nın ve onun (Rum) Ortodoks ve Ermeni meslektaşlarının temkinli tutumu, Türk resmî makamlarının büyük bölümü ile bizim, İslam’a ve Türk cemaat ve tarikatlarına ilişkin bilgi sahibi muhafazakâr Türkler arasında bulunan en iyi kaynaklarımızın tavrıyla benzerlik gösteriyor ama Gülen’in bazı cenahlarda topladığı övgülerle de çelişiyor. Bunlardan en dikkat çekici olanı, kısa bir süre önce, burada (başkonsolosluk kastediliyor) düzenlenen kahvaltılı bir toplantıda, Vatikan Temsilcisi’nin, Gülen’i sadece coşkulu bir şekilde övmekle yetinmeyip, o sırada Türkiye’yi ziyaret etmekte olan Kongre heyetinin başkanına Gülen hakkında yazılmış bir kitabı da takdim ederek,heyeti şaşırtmasıydı. Gülen’in yıllar önce Papa İkinci John Paul’la görüşmesi Türkiye’de büyük tartışma yaratmış, bazı rakip cemaat ve tarikatlar Gülen’i satılmışlıkla suçlarken, bizim en iyi irtibatlarımız arasında olan başka bazı mütedeyyin Türkler de, bu hareketi ikiyüzlülüğün en son noktası olarak değerlendirmişti.”

Polis, Gülen için FBI'dan ricacı oldu

Smith’in telgrafından:

“Gülencilerin ABD’nin Gülen’e karşı olumsuz tavırları konusundaki spesifik endişesinin, Gülen’in avukatının ‘bilgi edinme yasasından’ yasasından yararlanarak elde ettiği 2004 tarihli bir FBI kaynaklandığı anlaşılıyor. Türk polis teşkilatında irtibatlı olduğumuz üç üst düzey yetkili, kısa süre önce bu konuyu İstanbul’daki ‘legat’ın (Konsolosluktaki FBI temsilcisi) dikkatine getirdiler ve bu görüşmede aynı zamanda Gülen’le ilgili basılı malzemeler sunarak, FBI’ın kendisi hakkında bir tür ‘temiz kağıdı’ verip veremeyeceğini sordular. (Not: Legat buna yanaşmadı.”

Her yere sızıyorlar endişesi hakim

ABD Başkonsolos vekili Smith’in telgrafının sonundaki ‘YORUM’ bölümünde ise şunlar yer alıyor:

“Gülen hareketinin nihai niyetleri konusunda derin ve yaygın kuşkular hala geçerli. Bu hareketin bünyesindeki çeşitli çevrelerin içine çektiği insanlar üzerinde uyguladığı baskıya ilişkin ipucu veren anekdotlara sahibiz…”

112253-001.jpg

 

 

NE SEVINC
 // Oruc
Simdi Fethullah Gülen in cemaati ne kadar seviniyodur, adamlarin okullari var CIA de güzel iliskileri var, bunun bir kismi buna yalan diyordur ( bunlar kandirilan serefli saf insanlar) , bir kismida ya ne var bunda adam her yerde ragbet görüyo derler (bunlarda tam serefsizleridir cikar icin satamiyacaklari sey yoktur ) . EEEE ne yaparsin böyle bir semaat varsa arkadan Feto gibi uyaniklar baska nasilö gecine bilirler, bizden diyecegeizm tek laf var bodrum daki ESSEGIN topunuza selami var !...
27 Aralık 2013 Cuma 02:18
23:55
 // HAFİZENALLAH NE İŞ HOCA
Barekallah... Hoca'nın eli de baya uzunmuş. Ama uzun dal, dibine düşer, çat diye kırılır. Fizik kanunları yani....
26 Aralık 2013 23:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler