23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya17 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gülen okullarını Anadolu kaplanlarımız finanse ediyor"
Emniyet içerisindeki Paralel Yapı'yı ilk defa ifşa eden Ankara Eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral;" Bu okullar Anadolu'daki saf insanlarımız tarafından finanse ediliyor. Bunun kontrol altına alınması gerekiyor" dedi.
"Gülen okullarını Anadolu kaplanlarımız finanse ediyor"
11 Şubat 2015 / 14:30 Güncelleme: 11 Şubat 2015 / 14:34

Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu Haber Merkezi'ne konuk olan, Ankara Eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral, ülke içinde ve dışındaki Paralel Yapı faaliyetlerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Paralel Yapı'nın enerji politikalarını yönlendirmek arzusunda olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Saral şunları söyledi:

En önemli projeler Türkiye'nin üzerinden geçmek zorunda. Enerji kaynaklarından pay alabilmek, Kuzey Irak'taki petrol kaynaklarından pay alabilmek vb nedenlerle enerji politikalarını yönlendirme konusunda Paralel Yapı'nın bir arzusu vardı. Eğer bu açılım politikasını kendi dedikleri gibi 'barış ağları' doğrultusunda ele geçirmiş olsalardı, bu enerji kaynaklarını kullanım haklarını da kendilerine geçirmiş olurdu.

"Gülen; 'Biz açılım politikalarımızı hükümete sunduk' dedi"

Bu proje bozuldu. Zaten Fethullah Gülen'in Amerika'da BBC'ye vermiş olduğu röportajda, "Biz açılım politikalarımızı hükümete sunduk." dedi. Fakat bunlar ne hikmetse Kuzey Irak'ta da söylendi ama ittifak bulamadılar. Bizim projelerimizi kendileri ipler gibi üzerinde durması bu projelere de ne kadar önem verdiklerine işaret ediyor. Hükümetin bu projeyi iptal etmesi üzerine de hükümete cephe aldılar.

"Örümcek ağı gibi dünyayı ören okulları kim kontrol ediyor?"

Bugün dünyada 2 bin 500, 2 bin 600 civarında okul kontrol altında tutuluyor. Böylesine örümcek gibi dünyayı ören örgüt modelinin kimin kontrol ettiğini çok merak ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin küresel güç olma gibi bir durumu söz konusu değildi. Böyle büyük bir projeyi dünyanın her tarafında yaygın hale getirilen yapı acaba kimin tarafından kontrol ediliyor?

Ben o okullar üzerinde Türk Milli eğitim Bakanlığı'nın bir denetimi olup olmadığını bilmiyorum ki yoktur da zaten. Başka ülkenin coğrafyasında, egemenliğinde kurulmuş bir okul Türk Milli Eğitim Bakanlığı tarafından neden denetlensin? Denetlenemez, mümkün değil.

Peki bu okullarda zeka seviyesi yüksek öğrencilerin seçimi konusunda Türk devletinin faaliyeti var mı? O da söz konusu değil. O zaman kim açıyor bu okulları? Bu faaliyetleri kim yürütüyor? O zaman başka şeyler arıyorsunuz?

"Bu okulları Anadolu kaplanlarımız finanse ediyor"

Bu okulların finanse edilmesinde, desteklenmesinde, katkıda bulunan, saf Anadolu insanlarımızın, Anadolu kaplanlarının hiç şüphesiz çok büyük payları var. Şimdi ne ölçüde bilmiyorum. Ama önemli olan bu okullara desteğin Türkiye güzergahından yapılan bölümünün kesilmesi ve kontrol altına alınması gerekiyor.

Daha sonra bu okulların etkin bir şekilde Türkiye tarafından dönüştürülebileceğine, kazanılabileceğine de inanmıyorum. Çünkü çok yaygın ve büyük ekonomik faaliyeti var. Bu faaliyetin bulundukları ülkelerde hangi anlamda ve neden, ne için hizmet ettiklerine ilişkin bu ülke yöneticilerinin bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi koşuluyla, bu ülkenin hukuk sistemi içerisinde o okulların kontrol altına alınmasının temini yönünde faaliyetin taraftarı Türkiye olabilir.

Ancak, dönüştürülmemesi gerekir, beceremeyiz. Dönüştürülmesi yönünde projeler yürütülüyor. Ne kadar faydalı olacaktır? Onu ben kestiremem.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

02:21
 // M Sami
Sn Bumin, siz icin icerigini bilmiyorsunuz, gelmissiniz bir gaza, hala inanamiyorsunuz, ac sor Kirgizistan, Kazakistan, ve diger Rus ulkeleri imamlariniza himmetlerden gelen paralari ne yaptilar! Tabi soyleyemezler, konusacak adam bulabilirsen! Ben gozlerimle gordum, kulaklarimla duydum, sen de yol yakinken ac sor arastir, bu is takim tutmaya benzemez! 28 Subat da durdugunuz yeri bil de oyle deger bic olaylara! Saygilar,, Londra...
12 Şubat 2015 02:21
Eklektik
 // Zülfikar
bölge abilerinin izni olmadan, karar veremeyenler; gelmiş hür irade den, özgürlükten ders veriyor. 28 şubat mış, çevik bire selam duran; çok mağdur görünüyor. yalanınız batsın. bilmesek, içinizde kalmasak, inanacağım. git işine, uyanık. alemin akıllıları size, gidin de duvara anlatın bunları. her yanınız yapmacık....
12 Şubat 2015 Perşembe 00:23
Akıl tutulması..
 // BUMİNKURAL
Anadolu kaplanı parasını istediği yere harcar..28 şubat mantığı hortladı....
11 Şubat 2015 Çarşamba 22:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler