YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen okulları öğrenci bulamıyor
Gülen okulları öğrenci bulamıyor
21 Ekim 2014 19:15
Darbe girişimleri sonrası itibarı sıfıra inen Gülen'in okulları bu yıl 100 bin öğrenci kaybetti. Yüzde 70 indirim de çare olmadı

Türkiye'de özel okul öğrencilerinin neredeyse yarıya yakınına eğitim veren Paralel Yapı okulları yeni eğitimöğretim yılında boş kaldı. Hükümete karşı yapılan 17 ve 25 Aralık darbe girişimleri sonrasında, veliler birer birer çocuklarını Paralel Yapı
okullarından aldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Çocuklarınızı bu okullara göndermeyin" çağrısı sonrasında ailelerin bir kısmı nakille çocuklarını devlet okuluna yerleştirirken yeni eğitim öğretim döneminde bu okulların öğrenci kaybı 100 bine ulaştı.

Yüzde 50 kan kaybettiler

2013-2014 eğitim öğretim yılında Paralel Yapı bağlı 653 özel okulda 205 bin öğrenci eğitim görürken bu yıl öğrenci sayısı 110 bine düştü. Geçtiğimiz yıl özel okullarda okuyan öğrencilerin yüzde 31'i cemaate bağlı özel okulda eğitim görürken bu yıl Paralel Yapı'nın okullarındaki öğrenci sayısı yüzde 50'den fazla azaldı. Bu yıl tüm özel okullar içinde Paralel Yapı'nın okullarının öğrenci oranı yüzde 15'e indi.

En ucuz okullar onlar oldu

Paralel Yapı'nın okulları mevcut öğrencilerin kaybını durduramazken yeni öğrenci de bulamadı. Paralel Yapı'nın okullarında bu yıl yüzde 70 oranında indirim uygulayarak şu an Türkiye'nin en ucuz özel okulları arasına girdi. Paralel Yapı, öğrencilerini elinde tutabilmek için geçen yıl bir öğrenci için istediği ücreti bu yıl 3 kardeş için teklif ettiği öğrenildi.

Ücret takip sistemi kuruldu

Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerin kapanmasını düzenleyen kanun değişikliği ile özel okulların ücretlerini de artık sistemden takip edebilecek. Ücretler de artık elden yatırılamayacak. Tüm özel okul ücretleri banka hesabından yatırılacak ve özel okulların vergi kaçırmasının da önüne geçilecek.

Bu kez cenneti tekeline aldı

Paralel yapı lideri Fethullah Gülen herkül.org. internet sitesinde yayımlanan yeni konuşmasında yine bol keseden atıp tuttu. Bütün dünyada örgütünün 15-20 milyon kadar sempatizanı olduğunu iddia eden Gülen "Bunların bütününe birden paralel denildiği zaman bu küfre denk bir günahtır. Onca insandan "Hakkını helal et" deyip rûberû haklarını helal ettirmedikçe, o insanın Cennet'e gitmesi mümkün değildir; elli tane İstanbul fethetse dahi mümkün değildir. Zaten Allah o kadar şey onlara lütfetmez de" dedi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler