YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gülen, hükümete medyan okuyor!"
Alman Der Spiegel dergisi, Türkiye'de yolsuzluk iddialarıyla başlatılan son soruşturmalarının arkasında Gülen hareketinin iktidar mücadelesinin bulunduğunu öne sürdü.
"Gülen, hükümete medyan okuyor!"
05 Ocak 2014 / 19:03 Güncelleme: 05 Ocak 2014 / 19:08

Der Spiegel'in son sayısında yayımlanan "Gülen ağının ürküten gücü" ve  "Abilerin intikamı" başlıklarını taşıyan haberde, "Fethullah Gülen'in hükümete  meydan okuduğu" ve büyük etkiye sahip olan hareketteki "abilerin" Başbakan  RecepTayyip Erdoğan'ı iktidardan indirmek amacıyla harekete geçtikleri iddia  edildi.
 
Dergiye açıklamalarda bulunan Orta Asya Kafkasya Enstitüsü  uzmanlarından Gareth Jenkins, İstanbul merkezli son operasyonun arkasında Gülen  hareketi mensuplarının olduğu şüphesini taşıdığını belirtirken, "Hareket,  Erdoğan'ı yıldırmak istiyor. Dershanelerin kapatılmasını engellemeye çalışıyor"  dedi.
 
Maximilian Popp imzalı haberde, Gülen hareketi mensuplarının emniyette  ve yargıda önemli pozisyonlarda olduğu iddia edildi ve hareketin "devlet içinde  devlet" haline geldiği eleştirilerine işaret edildi.

Hareketten ayrıldığı belirtilen ancak ismi verilmeyen üst düzey bir  kişi, dergiye yaptığı açıklamada, bazı devlet görevlilerinin Gülen hareketindeki  "abilerinden" talimat aldığını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Onlar bizim öğrencilerimizdi. Onları eğittik, destek verdik. Bu  minnettar çocuklar resmi görevler üstlendiklerinde Gülen'e hizmet etmeye devam  ediyorlar."
 
Haberde, Fethullah Gülen'in yaklaşık 20 yıl önceki bir konuşmasında  takipçilerine "devletin kılcal damarlarına kadar sızın" dediği belirtilirken,  Gülen'in daha sonra yaptığı açıklamada bu video mesajının manipüle edilmiş  olduğunu söylediği anımsatıldı.
 
Der Spiegel'in haberinde, Wikileaks belgelerinde yer alan 2010 tarihli  ABD Büyükelçiliği raporlarına da işaret edilerek, bu raporlarda Gülen  hareketinden Türkiye'deki en güçlü İslamcı hareket olarak bahsedildiği yazıldı.
 
Dergi, Gülen hareketinin 140 ülkede okullara sahip olduğunu, dünya  genelinde yaklaşık 8 milyon mensubu olduğunu yazdı ve bu grupla ilişkili  aralarında banka, şirketler, hastaneler, televizyon kanallarının da bulunduğu  kurum ve kuruluşların mali değerinin 15 ila 35 milyar avro arasında olduğunu  iddia etti.
 
Der Spiegel, Gülen grubunun Almanya'da da faaliyet gösterdiğini,  yaklaşık 15 dernek ile onlarca dershaneye sahip olduğunu,  yalnızca Berlin'deki  ışık evlerinin sayısının 24'ü bulduğunu öne sürdü.

 

AA

21:33
 // İSLAMCI MI!?
Bunların neresi islamcı? Son mektuplarında meydan okudukları belliydi. Eğer hükümet, benim bildiğim hükümetse, bunlara hadlerini bildirir. Onları ulu herkül'leri bile kurtaramaz. Adanmış ruh öyle mi!?...
05 Ocak 2014 21:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler