YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen Hareketi'nin abileri oraya kaçıyor!
Ünlü gazeteci Gareth Jenkins, Gülen Hareketi'ne ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Gülen Hareketi'nin abileri oraya kaçıyor!
16 Eylül 2014 / 09:52 Güncelleme: 16 Eylül 2014 / 10:35

Ergenekon Davası üzerine kaleme aldığı raporla dünyada ses getiren İngiliz gazeteci Gareth Jenkins, Paralel Yapı'ya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Devlete yuvalanan 'derin örgüt'ün Türkiye'ye tahribatını anlatan Jenkins, çarpıcı yorumlarda bulundu.

Türkiye uzmanı gazeteci Jenkins, Akşam'dan Emre Öztürk'e konuştu:

Suçluyla suçsuz ayrılmalı

- Kökten bağlılardan, korktuğu için Gülen Hareketi'ne yakın duranlara kadar geniş yelpazede insan portresi bulunuyor. Yeni hükümetin karşılaşacağı en büyük zorluklar, farklı kurumlarda suç işlemiş Hareket üyelerine karşı düzenleyeceği operasyonlarda suçluyla suçsuzu ayırabilmek olacak. Somut kanıtlar üzerinden gidilerek ayrımın yapılmasına dikkat edilmeli. 
 
- 1990'lardan bu yana Paralel Yapı'nın ordu içine sızdığına inanıyorum. Balyoz Davası'na baktığımızda öyle belgeler var ki bunlar ancak ve ancak ordu içinden çıkabilir. Gülen konuşmalarında, takipçilerinin orduya girmesi ve yükselmesini istediğini birçok kez dile getirdi. Diğer yandan terfi kademeleri başta olmak üzere çok kritik noktalarda oldukları da bilinen bir gerçek. Kısacası Emniyet içindeki yapılanmanın benzerini ordu içinde kurdular.

Kanıtları değiştirebilirler

- Hükümetin Paralel Yapı'yla mücadelesini tüm gücüyle devam ettireceğine ve derinleştireceğine inanıyorum. Elbette birçok kişi hapse girecek ancak burada gerçek suçluları bulmak büyük dikkat isteyen bir nokta. İsimleri hükümetçe bilinse ve bulunsa bile kanıtları ele geçirmek çok zor olacak çünkü bilgi ve belgeleri üreten bir hareket kanıtları da değiştirir.
 
- Gülen Hareketi'nin en büyük darbelerinden biri yargı ve Emniyet'e olan güveni hem yurt içinde hem de yurt dışında yıkması oldu. Bu açıdan hükümetin bundan sonraki mücadelesinde iki önemli noktaya dikkat etmesi gerekli. İlki gerçekten suçlu olanların mahkeme karşısına getirilmesi. İkincisi ise adalet ve Emniyet kurumlarına olan güveni yeniden inşa etmek. 

Girişim Erdoğan'a karşıydı

- Diğer yandan güveni en çok sarsılan Gülen Harekti oldu. Bugüne kadar dile getirdiği siyasetten uzak, diyaloğa dayalı ve barış yanlısı sözleri artık inandırıcılığını tüm dünyada yitirdi. Çok büyük hatalar yaptılar ve Erdoğan'a karşı yürütmeye çalıştıkları girişimde başarısız oldular. Artık tüm dünya Gülen Hareketi'nin politik bir hareket olduğunu düşünüyor. 

Gülen Hareketi'nde çatışma yaşanacak

- Bugüne kadar takip ettikleri yoldan ve organizasyon yöntemlerinden tamamen vazgeçmek zorunda. Milyarlarca dolara hükmeden Hareket'ten bahsediyoruz. Burada temel kişi bizzat Fethullah Gülen. Ona inananlar tanrı tarafından seçilmiş olduğunu düşünüyor. Gülen'in sağlık durumu iyi değil. Gülen sonrasında kimse onun yerini alamaz. Ancak Gülen Hareketi'ne para ilişkileri için girenler de var. Bu noktada çatışma yaşanacaktır. Hem maddi hem de ideolojik ayrışma olacağına inanıyorum. Türkiye'de bölünmeler çok daha hızlı olacaktır. Hareket güç kaybederek en sonunda marjinal küçük bir gruba dönüşecektir.  

Gülen'in İslam dünyasında yeri yok 

Gülen diğer birçok İslam aliminden hatta öğrencisi olduğunu söylediği Said Nursi'den bile farklı olarak orijinal ve etkin, zeki ve birikimli bir din adamı değil. Hareket onu çok önemli göstermesine karşın İslam dünyasında asla önemli bir insan olarak görülmedi.

Diğer yandan insanlar Gülen Hareketi'nden korkuyorlardı ancak artık korku bitti ve eleştiriler başladı. Açıkçası Hareket şu anda çok güçsüz durumda ve hiçbir şekilde hükümetle ve Erdoğan'la mücadele edecek güce sahip değil. Bir daha asla eski güçlerine kavuşamayacaklar.  

Birçoğu Afrika'ya ya gitti ya gidecek 

Gülen Hareketi içinde karar verici ve perde arkasında olan isimlerin bulunabileceğini düşünmüyorum. Birçoğu zaten Afrika'ya gitti ya da gidecekler. Temsilciliği olmayan yerlerde Türkiye'nin temsilcisi gibi davranıyorlar. Bulundukları Afrika ülkelerinde elit insanların çocuklarını yetiştiriyorlar ve işadamlarından hükümetlere kadar üst kesimlerle kuvvetli ilişkileri var.

20:14
 // TAŞUMASİ
T.C. hükümetinin desteği olmadan hiç bir şey yapamazlar. Bunlar kene gibi sırtımızdan besleniyorlardı. Varsın taşıma suyla değirmeni çevirsinler. Deleme çevirselerdi bunlar başlarına gelmezdi....
16 Eylül 2014 20:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler