YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen Hareketi‘nin 4 taktiği de çöktü!
SETA raporuna göre Paralel Yapı'nın uyguladığı taktiklerin hiçbiri başarılı olmadı.
Gülen Hareketi‘nin 4 taktiği de çöktü!
05 Ocak 2015 / 10:25 Güncelleme: 05 Ocak 2015 / 10:29

1- AK Parti içinde Gülen Hareketi yanlısı bir ağırlık noktası oluşturmak ve partiyi parçalamak.

2- İslamofobi'nin zirve yaptığı dönemde AK Parti'yi radikal İslami gruplarla ilişkilendirmek.

3- Siyaset kurumunu, emniyet ve yargı bürokrasisi aracılığıyla çevreleme ve darbe girişimi.

4- Sivil toplumda ve bürokraside dışlayıcı ve saldırgan bir hareket tarzı geliştirmek.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı, 40 kişilik ekiple "2014'te Türkiye" raporu hazırlarken, 2015'teki muhtemel gelişmelere de ışık tuttu.

Raporda Fethullah Gülen hareketinin, son 3-4 yıldır farklı taktiklerle AK Parti iktidarını yerinden etme stratejisi izlediği ifade edilerek "14 Aralık operasyonu, Gülen hareketinin 17 Aralık tarihli darbe girişiminin başarısız olduğunun tescilidir" denildi.

İstikrarlı duruş önledi

SETA'nın raporunda, Gülen hareketinin 4 aşamalı bir planlamayı devreye soktuğu, ancak hükümetin istikrarlı duruşuyla bu girişimleri çökerttiği vurgulandı.

Partiyi parçalamak

AK Parti içinde Gülen Hareketi yanlısı bir ağırlık noktası oluşturmak ve demokratik siyasetin garantisi konumundaki iktidar partisini parçalamak.

Radikallerle ilişkilendirmek

İslamofobi'nin zirve yaptığı bir dönemde uluslararası kamuoyunda AK Parti'yi radikal İslami gruplarla ile ilişkilendirerek demokratik siyaset açısından meşruiyetinin sorgulanmasına ve üzerinde baskı oluşturarak geri adım atmasına yönelik propaganda ve algı faaliyetleri yürütmek.

Darbe girişiminde bulunmak

Hükümetin en önemli kozu olan siyaset kurumunu, emniyet ve yargı aracılığıyla işlevsiz bırakmaya yönelik darbe girişimi.

Sindirme ve yok etme

Sivil ve bürokratik kademelerde saldırgan bir tarz geliştirerek muhalif birey ve grupları sindirme ve yok etme siyaseti gütmek.

İtibar kaybı yaşadılar

Raporda, siyaset dışı (darbe girişimi) yollarla AK Parti Hükümeti'ni hedef alan Gülen hareketinin, bu girişiminde başarısız olduğu ve itibar kaybı yaşadığına dikkat çekilerek şu değerlendirme yapıldı: Gülen hareketinin önünde 2 seçenek var. Hareket ya 'iktidar mücadelesini devam ettirmek' ya da 'siyasetten el etek çekip, başlangıçtaki asli misyonuna dönmek durumundadır. İktidar mücadelesini devam ettirmekte kararlıysa, bunu siyasi partiye çevrilerek gerçekleştirmek zorundadır.

Seçim ittifakı getirir

Raporda 2015'teki milletvekili seçimlerinde Hareket'in yeni ittifaklar peşinde olacağı savunuldu: 2015 seçimi Yeni Türkiye'nin kurumsallaşmasına geçiş için son dönemeci teşkil etmektedir.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler