YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen Hareketine darbe üstüne darbe! Sayı birden azaldı
Fethullah Gülen'in talimatıyla her Ramazan’da iş adamlarından toplanan yüklü himmet paralarında bu yıl fiyasko yaşandı.
Gülen Hareketine darbe üstüne darbe! Sayı birden azaldı
29 Haziran 2015 / 02:21 Güncelleme: 29 Haziran 2015 / 02:25

Fethullah Gülen'in talimatıyla Ramazan ayının son haftası yapılması planlanan büyük himmet toplantılarına işadamlarından büyük darbe geldi. Ankara'da 17-25 Aralık'tan önce himmet toplantılarına katılan 400 işadamından bu yıl sadece 30 kişinin katılacağı tespit edildi.
Darbe teşebbüsünün ardından yardımlarını kesen iş dünyası, himmet toplantılarının daha önce yapıldığı 81 ildeki Ticaret Odalarını da Paralel Devlet Yapılanması’na (PDY) kapattı.

Mali kaynakları kuruyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı merkezli yürütülen Paralel Devlet Yapılanması soruşturması devam ediyor. Pensilvanya'da yaşayan Fethullah Gülen liderliğindeki yapının mali kaynaklarına yönelik soruşturmada önemli bulgulara ulaşıldı. Yapının mali krizin eşiğine yaklaştığı ve en önemli kaynaklarını bir bir kaybettiği ifade edildi.

Maske düşünce işler değişti

Uzun yıllardır çeşitli yöntemlerle yüklü miktarlarda himmet toplayan Paralel Devlet Yapılanması’nın, son iki yılda büyük maddi kayıplar yaşadığı görülüyor. 17-25 Aralık Yargı Darbesi teşebbüsünün ardından deşifre olan ve maskesi düşen yapının uzun yıllardır büyük paralar topladığı iş dünyasından da ağır bir darbe yediği ortaya çıktı.

Fetullah Gülen'in talimatıyla her yıl düzenli olarak Ramazan ayının son haftası çeşitli dernekler adı altında ''İftarımız var'' denilerek yapılan büyük himmet toplantılarına katılımın ciddi oranda düştü. Ankara’da 17-25 Aralık’tan önce himmet toplantılarına katılan 400 işadamından bu yıl 30 kişinin katılacağı tespit edildi.

Ticaret odaları yasaklandı

2013 yılında sadece Ankara’da 400 kişinin katıldığı himmet toplama iftarına, 17-25 Aralık yargı darbesi teşebbüsünün ardından 2014 yılında 60 kişinin katıldığı tespit edildi. Bu yıl ise Ankara’da yapılacak himmet iftarına sadece 30 işadamının katılacağı belirtildi.

Paralel Yapı'nın söz konusu himmet toplantılarını daha önce kendilerini kamufle etmek amacıyla ticaret odalarında yaptığı kaydedildi. Ancak, 17-25 Aralık’tan sonra yardımlarını kesen iş dünyasının yeni bir karar alarak 81 ildeki Ticaret Odalarını da PDY'ye kapattığı belirtildi. Yapının himmet toplantılarını yapmak için farklı kamu kurumları arayışına girdiği kaydedildi.
 

STAR

İSTEYEREK KANDIRILDINIZ
 // Kara Murat
BU ADAMA MADDİ MENFAATİ OLMADAN İNANAN VARMI? VARSA VE HALA İNANIYORSA MERMİ 1 LİRA SIKSIN KAFASINA! KENDİSİNİN TABİKİ.....
29 Haziran 2015 Pazartesi 13:23
Himmetler meğerse hainlere gidiyormuş
 // Boğaçhan
Yıllarca insanların iyi niyetini ve dini dugularını sömürenler bu çuval dolusu paraları kim bilir nerelere gönderdiler? Haram olsun size verdiğim kurban derileri! Haram olsun babacığımın emekli maaşıyla beni zar-zor üniversitede okuturken benden zorla aldığınız Zaman abonelik paraları! Muslukları kesilmeye başlayınca Erdoğan gibi bir İslam kahramanına "Firavun" demelerine hiç şaşırmıyorum. Bunların her şeyi çıkarmış meğerse....
29 Haziran 2015 Pazartesi 09:50
Himmetli sömürü
 // Boğaçhan
Himmet toplantıları sadece işadamlarına özgü değil. Bunlar gariban insanlardan da normal ev sohbetlerinde bile psikolojik baskıyla para topladılar. Bir tanıdığım bir ev sohbetine gittiğinde sohbetin sonunda "himmet lazım" diyerek resmen açık artırma usulüne benzer bir yöntemle sırayla herkesten ne kadar yardım vereceklerini sormuşlar. Oraya Allah rızası için giden abi de dumur olmuş ve tavrını koyup "vermiycem" demiş. İşte böyle yıllarca insanları hatta gariban öğrencileri bile sömürmediler ...
29 Haziran 2015 Pazartesi 09:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler