YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gülen Hareketi ve CHP'nin ortak hedefi..."
Geçtiğimiz günlerde Bugün Gazetesi'nden istifa eden Gazeteci - Yazar Gülay Göktürk, Gülen Hareketi ile CHP'nin ortak hedefinin AK Parti Hükümeti'nin yıkmak olduğunu açıkladı.
"Gülen Hareketi ve CHP'nin ortak hedefi..."
12 Eylül 2014 / 12:19 Güncelleme: 12 Eylül 2014 / 12:32

'Paralel Yapı'nın 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerini eleştirdiği ve seçilmiş hükümetin yanında yer aldığı için 'paralel' yayın kuruluşu Bugün Gazetesi'yle fikir ayrılığına düşen ve 10 yıldır köşe yazdığı gazeteden ayrılmak zorunda bırakılan yazar Gülay Göktürk, istifasının ardından ilk kez A Haber'de Aklın Yolu'nda konuştu.

'Paralel' örgütün, 'yolsuzlukla mücadele' adı altında hükümeti yıkmaya çalıştığını belirten Göktürk, CHP ve Gülen Hareketi ittifakını ilkesizlik olarak değerlendirdi, "CHP daha önce darbecilerle de ittifak yaptı ama başarılı olamadı. Bu yüzden kaybediyor" dedi.

Tecrübeli gazeteci sözlerini şöyle sürdürdü:

Yolsuzlukla mücadele kılıfıyla...

Bu yapılan 'yolsuzlukla mücadele' adı altında bir hükümet yıkma çalışmasıydı. Bunu gidip de ellerinde silahla Meclis'e dayanarak yapmayacaklardı elbette. Öyle bir ağır darbe altında artık AK Parti'nin Hükümet edemez hale gelmesini umuyorlardı . Mesele buydu.

CHP ve Gülen Hareketi'nin, her iki kesimin de ortak hedefi AK Parti iktidarının ciddi bir yenilgiye uğramasıydı yerel seçimlerde. Bence çok ilkesiz bir ittifak oldu. Çünkü devlet içinde devlet oluşturmaya çalışan bir yapı, parlamentoya karşı bir tehdittir, siyasi partilere karşı bir tehdittir, genel olarak bütün iktidar erkine karşı bir tehdittir. Yasamaya karşı da, yürütmeye karşı da. Aslında demokratik rejim için bir tehdittir." 

CHP - Gülen Hareketi ittifakı ilkesizliktir

"CHP'nin bu yapıyla ittifak yapması en başta çok büyük bir ilkesizlik. Faydası da olmamıştır gördüğünüz gibi. Çünkü benim gördüğüm şeyi kitleler de görmüştür. Daha önce CHP'nin Gülen Hareketi'ne ilişkin görüşleri ortadayken, devlet içindeki varlıklarına ilişkin itirazları ortadayken, sadece mevcut iktidarı indirmek için yaptığı bu ittifak, CHP'yi yıpratmıştır.

CHP daha önce de aynı amaçla darbecilerle ittifak yaptı, Ergenekoncularla ittifak yaptı. Bu ilkesiz politikanın zararlarını çekiyor. Yani sen ilkelerini nasıl bu kadar çabuk değiştirebilirsin, sen halka, "düşmanımın düşmanı kim olursa olsun birleşirim" nasıl diyebilirsin? CHP bunun acısını çekti, nitekim de o ittifaktan hiçbir fayda sağlayamadı." 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler