YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen Hareketi resmen Hazine'den geçinmiş!
Paralel yapının çatı örgütü Gülen Hareketi'nin bugüne kadar Hazine'den 450 gayrimenkul aldığı ve bunların 150'sinin İstanbul'da olduğu ortaya çıktı.
Gülen Hareketi resmen Hazine'den geçinmiş!
03 Haziran 2014 / 08:04 Güncelleme: 03 Haziran 2014 / 08:34

Sabah'ın haberine göre söz konusu arazilerin değerinin milyarlarca lira değerinde olduğu ve şehirlerin en gözde bölgelerinde bulunduğu tespit edildi.

Türkiye' nin dört bir yanında insanlardan yurt, okul yapacağı iddiasıyla para toplayan paralel örgütün bugüne kadar Hazine'den geçindiği ortaya çıktı.

Gülen Hareketi'ne ait vakıf ve kurumların Hazine'den 450 adet gayrimenkul aldığı belirlendi. Bu gayrimenkullerin 150'si İstanbul, 53'ü de Ankara'da bulunuyor. 17 Aralık torba operasyonu ile devlete savaş açan yapının, "hayır işi" diye lanse ettiği bir çok projeyi kamu imkânlarından faydalanarak gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Paralel yapının, Türkiye genelinde yaklaşık 450 gayrimenkulü belediye, kamu ve Hazine'den devraldığı ortaya çıktı. Gülenciler'in özellikle milli emlak müdürlüklerine ve belediyelere yerleştirdiği paralelci adamlarıyla, çok değerli kamu arazilerini önceden tespit ettiği ve kendi vakıflarına tahsis ettirdiği belirlendi. Milyarlarca lira değere sahip bu araziler genel olarak şehirlerin piyasa değeri en yüksek bölgelerinde bulunuyor.

Devredilen arazilerin büyük kısmında ise özel olarak işletilen okul, yurt, üniversiteler mevcut. Ancak bu kurumların neredeyse tamamı yüksek ücretlerle özel olarak eğitim hizmeti sunuyor. Ankara'da Akın İpek'in kurduğu üniversiteye Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nce verilen 1 milyar değerindeki arsanın tahsisi iptal edilmiş ve tekrar Hazine'ye kazandırılmıştı. Aynı şekilde Gülen hareketinin çatı örgütü Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) İstanbul Yeni Bosna'da 36 dönümlük arazi kıyağı almıştı. Yapılan incelemelerin ardından değeri 250 milyon doları bulan arazi tahsisi iptal edilmişti. Yapının, Türkiye genelinde birçok özel eğitim kurumu ve ticari işletmeyi de yine Hazine arazilerinde yaptırdığı ortaya çıkmıştı.
 
'Dilekçeni geri al yoksa...'

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür de özel bir eğitim kurumunun arsaya talip olduğunu ancak bazı kamu görevlilerinin, "Tahsis talebi dilekçeni geri al, yoksa diğer işlerin de yürümez" diyerek, Mütevelli Heyeti Başkanı Bahattin Durmuş'u tehdit ettiklerini kaydetmişti. Kamu kurumları şimdi, Hazine arazilerinin devir işlemlerinin hukuka uygunluğunu inceliyor. Başbakan da, kamu arazilerinin usulsüz şekilde devrinin önüne geçilmesi için 2012'de bir genelge çıkararak, kamuya ait arazilerin devrini Başbakanlık iznine bağlamıştı.
 
'Rusya ile Türkiye Gülen için mutabık'

Ortadoğu'nun nabzını tutan ABD merkezli Al Monitor sitesi, Moskova Devlet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vitaly Naumkin'in Türkiye-Rusya ilişkilerinin değerlendirildiği bir yoruma yer verdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz günlerde Moskova'ya yaptığı ziyarete dikkat çekilen yorumda, "Türkiye ile Rusya Gülen konusunda mutabık" başlığı altında 2 ülkenin Suriye konusunda farklı düşünmeyi sürdürürse de Davutoğlu'nun "Gülen konusunda Rus hükümeti ile ortak zemin bulduğu" görüşü dile getirildi.

 

SABAH

cumhuriyet tarihinin en büyük hırsızı .
 // alemci
fetodur devletin bu grubun mal varlığına zaman geçirmeden el koymasını defalarca yazdım ama ses yok aldatma,istismar.dini duyguları ve insanların hayır için harcadıkları kurban,deri,zekat,fitire,bağış,himmet kandırdıkları köylülerin ürünlerini iç edip büyük bir holding haline gelen ve servetinin anahtarlarını boynunda gezdiren bu zalimlerin servetlerine el konulsun bu adamların elinde para gücü durdukca amaçlarını gerçekleştirmeleri daha kolaydır hazine verdiği arsaları geri almalıdır....
03 Haziran 2014 Salı 09:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler