YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen Hareketi hem ABD hem de Türkiye'ye tehdit!
Columbia Üniversitesi Profesörü Wagner, Washington Times gazetesinde yayınlanan makalesinde Fetullah Gülen ve örgütünün, hem Türkiye hem de ABD için önemli bir tehdit olduğunu belirtti.
Gülen Hareketi hem ABD hem de Türkiye'ye tehdit!
23 Ocak 2016 / 08:28 Güncelleme: 23 Ocak 2016 / 09:08

ABD'de yayımlanan Washington Times gazetesinde yer alan makalede, Fetullah Gülen ve örgütünün, hem Türkiye hem de ABD için önemli bir tehdit olduğu bildirildi.

Columbia Üniversitesi Profesörü Abraham Wagner, Washington Times gazetesinde, "Ilımlılık radikal bir ajandayı maskelediğinde" başlıklı bir makale kaleme aldı.

"Fetullah Gülen hareketinin hem Türkiye hem de ABD için bir tehdit olduğunu" kaydeden Wagner, Gülen'in dünyanın dört bir yanındaki kurumlarıyla "yaklaşık 25 milyar dolara hükmettiğini" ifade etti.

Türkiye’nin DAEŞ ile mücadelede ve Ortadoğu’da istikrarın sağlanmasında oynadığı kritik role dikkati çeken Wagner, ABD'nin bölgedeki en önemli müttefiklerinden birinin Türkiye olduğunun altını çizdi.

DAEŞ ve Suriyeli mülteciler konularına ilaveten Türkiye'nin Gülen örgütü ile de mücadele etmek zorunda kaldığını belirten Wagner, Wikileaks'te yayınlanan belgelerde ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Gülen'i "ılımlı mesajı ile radikal ve kötü ajandasını perdeleyen radikal bir İslamcı" olarak tanımladığına işaret etti.

Wagner, Gülen'in, ABD'deki taraftarları vasıtasıyla çok sayıda charter (sözleşmeli) okulunu yönettiğini ve Amerikan vatandaşlarının ödediği vergilerden her yıl yüz milyonlarca doların bu okullara gittiğini ifade etti. Wagner, bu kurumlardan bazılarıyla ilgili FBI soruşturması başlatıldığını, meselenin ABD'de hukuki ve idari anlamda faklı bir safhaya taşındığını kaydetti.

Gülen hareketinin, bu okullardan ve diğer işletmelerinden kazandığı paranın bir bölümüyle Türkiye'den ABD'ye 5 bin civarında mensubunu H-1B vizesiyle getirdiğini savunan Wagner, bu durumla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını da hatırlattı.

Makalesinde "Türkiye'deki seçilmiş meşru hükümeti devirmeye çalışmaktan" Paralel Yapı hakkında açılmış davalar olduğunu vurgulayan Wagner, Gülen taraftarlarının devletin birçok kademesine uzun yıllar içinde "sızdığını" belirtti.

"Gülen hareketi tarafından manipüle edilen savcı ve polisler, üst düzey komutanları, çarpıtılmış suçlamalar ve yasa dışı dinlemelerle hedef aldılar" ifadesini kullanan Wagner, ABD'nin "Gülenist bir rejimle yönetilen bir NATO müttefikine ihtiyaç duymayacağını" vurguladı.

 

AA

 // Rasim DUMAN
Sayin profesorun samimiyeti supheli, ama ABD medyasinda boyle bir makalenin yayinlanmasi, ABD'nin, F.GULEN'i bu ulkeyi terke icbar etmesinin bir gerekcesi yapmaya calistiginin emaresi olarak goruyorum. F.GULEN onlar acisindan "fas" oldu ve bu hali ile artik "misyonunu" devam ettiremez. F.GULEN icin her halukarda "zor gunler" basladi....
23 Ocak 2016 13:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler