YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen filminin sonu belli oldu
Gülen filminin sonu belli oldu
07 Mayıs 2015 15:14
FETÖ davasında hakkında yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen için çember daralıyor. Gülen için ABD'ye yapılan iade başvurusunun olumlu yönde ilerlediği öğrenildi. Öte yandan kırmızı bültenin de çıkması an meselesi.

Erzurum'un Korucuk ilçesinde başlayan, Türkiye'nin bazı bölgelerinde kürsü vaizliğiyle devam edip kendisine yakınlığıyla bilinen insanların haksız yollarla devlet içerisinde çeteleştiği Pensilvanya'da yaşayan Fethullah Gülen'in hikayesi yakında cezaevinde son bulacak. Gülen'in iadesinin gerçekleşmesinin ardından tutuklu olarak yargılanacağı öne sürüldü.

İadesi yakın

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede 17-25 Aralık darbe girişimi ve devlet içerisindeki paralel yapılanma davasında Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri olarak hakkında tutuklama kararı çıkarılan Fethullah Gülen'in ABD'den iadesiyle ilgili yasal sürecin olumlu yönde ilerlediği öğrenildi.

Süreç yakından takip ediliyor

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bir TV kanalında yaptığı açıklamada Türkiye ile ABD arasında suçluların iadesi anlaşmasının bulunduğunu anımsatarak, "Bu kişi, birçok davada hakkında tutuklama teskeresi çıkarılmış biri. Bu çerçevede yasal süreç yürüyor. Türkiye de şeffaf bir süreç yürütülerek bu konuda taleplerinin karşılanmasını istiyor. Biz de mahkeme kararları çıkarıldıktan sonra Kırmızı Bültenle ilgili yazışmaları, Dışişleri ve İnterpol üzerinden yürüyecek süreçleri takip edeceğiz" dedi.

Öte yandan Fethullah Gülen'le ilgili Kırmızı Bülten'in çıkarılması için çalışmaların son aşamaya geldiği öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde konuşan ABD Büyükelçisi John Bass, FETÖ lideri Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin "Herkesin adli sürecin şeffaf ve tarafsız işlediğinden emin olması gerektiğine inanıyorum" dedi.

 

HABER10

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler