YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen ABD'ye böyle gitmiş!
Fethullah Gülen'in 1999'da ABD'ye, Diyanet'ten istifa etmesine rağmen kanunla düzenlenen kişilere verilen yeşil pasaportla gittiği ortaya çıktı
Gülen ABD'ye böyle gitmiş!
03 Mart 2014 / 07:44 Güncelleme: 03 Mart 2014 / 11:39

Gülen örgütünü ABD Pensilvanya'daki çiftliğinden yöneten Fethullah Gülen'in, paralel örgüt üyeleri sayesinde edindiği yeşil pasaportla yurtdışına çıktığı belirlendi. Diyanet'ten istifa eden ilkokul mezunu olan Gülen, yalnız kanunla düzenlenen kişilere verilen bu pasaportla 21 Mart 1999'da ABD'ye uçtu ve bir daha da geri dönmedi.

İlkokul mezunu Gülen, çıkışta A 108450 numaralı yeşil pasaportu kullandı. Ancak Diyanet'ten ve vaizlikten emekli değildi. 20 Mart 1981'de Diyanet'ten 6/7 kıdem ve derece ile istifa ederek ayrılmıştı. Dolayısıyla yeşil pasaportu alma hakkı yoktu. Buna rağmen devlet içine sızan Gülen örgütü elemanları sayesinde 'evrakta sahtecilik ya da usulsüzlük'le yeşil pasaporta sahip olan Gülen, bu sayede İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan 21 Mart 1999'da yurtdışına çıktı.

Aslında Fethullah Gülen, TR-A 133484 numaralı mavi pasaporta sahipti ve 1986 ile 1991 arasında kullanmıştı. Daha sonra TR-E 298669 numaralı bir başka pasaportu daha olan Gülen, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki paralel yapı uzantıları sayesinde yeşil pasaport aldı. Gülen, Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde "suç işlemek amacıyla çete oluşturmak" suçlamasıyla soruşturma açılmasından kısa süre sonra rahatsızlandığı ve daha önce gittiği gibi tedavi göreceği iddiasıyla ABD'ye gitti.

O dönemde paralel örgütün yayın organı Zaman gazetesi, "tedavi için ABD'ye gittiğini" yazmıştı. Gazeteye göre Gülen, Mayo Klinik'te 4 gün kontrolden geçecekti. Ancak o tarihten sonra bir daha Türkiye'ye dönmedi.

Yeşil pasaportu kimler alabilir?

TBMM eski üyeleri ve eski bakanlar, kadro derecesi 1, 2, 3 olan devlet memurları ve bu derecede iken emekliliği hak edenler, 1. 2. ve 3. derece kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışırken emekli olan devlet memurları, emekli kesenekleri 1., 2. ve 3. derece üzerinden kesilerek Emekli Sandığı'na yatırılan çalışanlar ile bu durumda emekli olan sözleşmeli devlet memurları, Büyükşehir, il, ilçe ve 1. kademe belde belediye başkanları, devlet sporcuları, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş olan ve sosyal güvenlik yönünden Emekli Sandığı'na bağlı kamu görevlisi olmak şartlarından birini taşıyanlara verilir.

Yeşil pasaport almaya hak kazananların 18 yaşından küçük erkek ve kız çocukları ile 18 yaşını bitirdikten sonra, çalışmayan, evli olmayan ve hak sahibi ebeveyni ile birlikte ikamet eden reşit kız çocukları da 5 yıl süreyle yeşil pasaporta hak kazanır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler