YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'e savaş uçakları eşlik etti
Gül'e savaş uçakları eşlik etti
10 Mart 2013 21:57
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf’ın davetlisi olarak İsveç’in başkenti Stockholm’e geldi.

Stockholm’deki Arlanda Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Gül'ü, İsveç Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Caroline Vicini, Stokholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, Helsinki Büyükelçisi Selah Korutürk ve İsveç’in Ankara Büyükelçisi Hakan Akesson ile diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf’ın davetlisi olarak geldiği başkent Stockholm’de Kral, Başbakan ve diğer devlet makamları ile görüşüp, İsveç Meclisi’nde milletvekillerine hitap edecek. Gül’ün ziyaretiyle Türkiye-İsveç ilişkilerinin geliştirilmesi için yeni adımların atılması bekleniyor. 2006’da Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsveç Devlet adamı olan İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf’ın davetlisi olarak Stockholm’e gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkentte bir takım resmi temaslarda bulunduktan sonra bazı diğer programlara iştirak edecek. Stokholm Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’nün resmî açılışını İsveç Kralı ile birlikte gerçekleştireceğini açıklayan Gül, 115 bin civarında bir nüfusa sahip olan İsveç Türk cemiyetinin çatı kuruluşlarının temsilcileriyle Stokholm’de bir araya gelecek.

İsveç ziyareti esnasında Cumhurbaşkanı Gül’e, eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM Türkiye - İsveç Dostluk Grubu’nun Başkanı ve üyeleri ile basın, kültür ve akademi camiasından temsilciler refakat ediyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayrünnisa Gül’ü taşıyan uçağa, İsveç hava sahasına girmesinden itibaren İsveç Silahlı Kuvvetleri’ne ait Saab tipi 2 savaş uçağı refakat etti.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler