21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,713
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya17 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa31 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den Sarkozy'e sert tepki
Gül'den Sarkozy'e sert tepki
26 Şubat 2011 07:49
Cumhurbaşkanı Gül'den Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye sert tepki geldi...

Fransız liderle baş başa yaptıkları görüşmede Gül, Türkiye'nin büyük bir ülke olduğuna dikkat çekti. Gül Fransız meslektaşına, "Türkiye'nin AB yolundaki yürüyüşü size rağmen devam edecek. Hedefe de ulaşacak" dedi...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye sert tepki geldi. Çankaya Köşkü'nde yapılan heyetlerarası ve baş başa görüşmelerde Fransa'ya tepki gösteren Gül, Sarkozy'ye "Türkiye büyük bir ülke. Üyelik konusunda bizimle oyun oynandığı yönünde güçlü bir kanı var kamuoyumuzda. Açıkçası ben de öyle düşünüyorum. İmzalar boşuna mı atıldı ? Bize karşı oyun oynamayın" dedi. Gül, Fransız meslektaşına "Türkiye'nin AB yolundaki yürüyüşü size rağmen devam edecek. Hedefe de ulaşacak" dedi.

Köşk kaynaklarından edinilen bilgilere göre Gül ve Sarkozy arasındaki görüşmeler gergin bir ortamda geçti. İki lider 35 dakika baş başa görüştü. Ardından da heyetlerarası görüşmeye geçildi. Çalışma yemeği 1 saat 45 dakika sürdü.

Türkiye soğuk baktı


Görüşmelerde Türkiye tarafının Sarkozy'ye ziyaretin şekliyle ilgili tepkisi de yansıtıldı. Hatta 19 yıldır cumhurbaşkanı seviyesinde bir ziyaretin olmadığı hatırlatıldı.

Ankara bu ziyaretin cumhurbaşkanı seviyesinde ve resmi bir ziyaret şeklinde olmasını istemiş, Sarkozy ise G-20 dönem başkanı olarak gelmekte ısrar etmişti. Edinilen bilgilere göre Türkiye tarafı son dakikaya kadar ziyaretin olmasında gönülsüz davrandı. Fransız tarafının ısrarla gelmek istemesi üzerine de 'Fransa halkına duyulan saygının gereği olarak' ziyaret planlandı.

Kararlılıkla sürdüreceğiz

Gül ve Sarkozy arasındaki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Gül özellikle AB gündemli mesajlar verdi. TürkiyeFransa ilişkilerinin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu anlatan Gül, zaman zaman ilişkilerin sıkıntılı dönemler yaşadığını, bugün olduğu gibi sorunlu dönemlerin olduğunu ama bunların da aşılacağını söyledi. Türkiye'nin AB yolundaki yürüyüşünün kararlılıkla süreceğini belirten Gül "Türkiye büyük bir ülke. Üyelik konusunda bizimle oyun oynandığı yönünde güçlü bir kanı var kamuoyumuzda. Açıkçası ben de öyle düşünüyorum. İmzalar boşuna mı atıldı ? Bize karşı oyun oynamayın" dedi.

Gül ayrıca AB üyeliğinin Türkiye'de hükümetler üstü bir politika olduğunu belirterek "Geçmiş kuşaklardan devralıp geleceğe taşınacak bir süreçtir" dedi. Gül, Fransız meslektaşına 'Türkiye'nin AB yolundaki yürüyüşü size rağmen devam edecek. Hedefe de ulaşacak" dedi. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Avrupa'da yükselmekte olan ayrımcılık ve ırkçılığa da dikkat çekti. Gül kaygılarını Nazi döneminden örnekler vererek aktardı.

İşbirliğine hazırız


Sarkozy de Türkiye'nin bölgedeki rolünü bildiğini, işbirliklerine açık olduklarını anlattı. Sarkozy ayrıca üyelik müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini ama sonucunun tam üyelik olmayabileceğini aktardı.
Sarkozy'nin Almanya ve Fransa kamuoyunda Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkıldığını, kapalı kapılar arkasında farklı görüşler ifade eden AB liderleri olduğunu ama kendisinin her zaman açıkça görüşlerini dile getirdiği belirtildi. Bu esnada Gül ile Sarkozy arasındaki görüşmede Cumhurbaşkanı Gül'ün Sarkozy'ye dönerek " Neyse biz birimizi ikna edemeyeceğiz" diyerek diyaloğu bitirdiği kulislere yansıdı.

Övgüler yağdırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sarkozoy'i Başbakanlık Merkez Bina'nın önünde karşıladı.

Sarkozy'e "Değerli dostum'' diyen Erdoğan, 19 yıllık bir süreçten sonra Türkiye'de bir Fransa Cumhurbaşkanı'nı görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'a kabulü için teşekkür eden Sarkozy de, "Sayın Başbakan Erdoğan çok iyi tanıdığım bir kişi. Çok saygı duyduğum bir kişi, takdir ettiğim bir kişi. Ben Cumhurbaşkanı olmadan önce kendisiyle tanışma fırsatı bulmuştuk"dedi.

Erdoğan'ın çok cesur bir insan olduğunu söyleyen Sarkozy, "Reform ruhunu içinde taşıyan bir insandır. Şunu samimiyetle söyleyeyim ki, Fransa'nın G-20 dönem başkanlığı boyunca Sayın Başbakan Erdoğan'la birlikte çalışacak olmaktan dolayı çok mutluyum" diye konuştu.

AB ısrarı neden?

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, AB üyeliği konusunda yine Türk kamuoyunu kızdıracak açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmenin ardından basının sorularını yanıtlayan Sarkozy, AB ilişkisi için üyelikten başka yollar da bulunabileceğini dile getirdi. Sarkozy, bir gazetecinin sorusunda belirttiği ‘Türkiye’nin güçlü demokrasi’ sözüne gönderme yaparak “Türkiye demokrasi değerlerini taşıyor dediniz, Avrupa’da durum böyle değilse neden üye olmak konusunda bu kadar ısrarcısınız diye sorabilirim. Bu söylediklerinizde bir çelişki yok mu” diye konuştu.

Nükleer talebinde bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin heyetlerarası görüşmede nükleer meselesini açtığı öğrenildi. Sarkozy ülkesinin nükleer konusunda çok tecrübeli olduğunu, 64 santralleri bulunduğunu ve iş birliğine açık olduklarını anlattı. Fakat Cumhurbaşkanı Gül, Fransa'nın Türkiye'nin üyeliği konusunda engel çıkarttığını hatırlatarak "Biz Fransa ile işbirliğine açığız. Fakat sizin engelleriniz yüzünden Rusya ile çalışmaya karar verdik" dedi. Gül ayrıca "Türkiye'nin üyeliği konusundaki engelleri kaldırırsanız her alanda büyük atılımlar yapacağımız aşikardır" dedi.

size yok
 // yusuf cali
son kelimeler cok hosumuza gitti sen bize böyle comak göstrirsen bizdende size ekmek yok. birazda dobra olmak gerekiyo.
hürmetler devlet adamlarina ve size....
26 Şubat 2011 22:59
sarkozi nin işi zor olmalı...
 // ibrahim çelikoğlu
ABD,Fransız'ları aptal yerine koymak istemiş,Fransız derin devletine Sarkozi'i seçtirtmiştir.Bundan milletin haberi olmuş olmalı.Öyleyse Sarkozinin işi çok zorlaşacaktır.Fransız,entrikanın mucididir.Enrikanın felsefesini oluştuırur ve herkeze inandırıp kabullendirir.Bu çatışma büyükler çatışmasıdır.Sayın Gül arada kısmaktansa bilinçli hesap yapmalıdır.Bide,AB'nin huyundandır.Avusturya'ya bile ayni taktiği uyguladılar.Size turist bile göndermiyeceğiz....
26 Şubat 2011 11:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler