YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den Sarkisyan'a cevap
Gül'den Sarkisyan'a cevap
11 Şubat 2010 13:25
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a gönderdiği cevabi mektupta, kendisinin de Ankara-Erivan ilişkilerinin geliştirilmesini arzu ettiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a cevaben gönderdiği mesajda, ''Normalleşme sürecini ülkelerimiz arasında varılan anlayış birliği doğrultusunda ileri götürmek için çalışmayı sürdüreceğiz. Tarihi nitelikteki bu süreci sonuçlandırmanın, taahhütlerimizin bütünüyle yerine getirilmesi kadar, yeterli siyasi cesareti ve vizyonu da sergileyebilmemizi gerektirdiğinin farkında olmalıyız'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın İngiltere ziyareti için Türk hava sahasından geçerken gönderdiği ''üst uçuş mesajı''na cevaben bir mesaj gönderdi.

Gül, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayımlanan mesajına, ''Ekselans, Aziz Dostum, Türk hava sahasından geçişiniz münasebetiyle göndermiş olduğunuz nazik mesaja teşekkür ediyorum. Bu vesileyle size ve komşu Ermenistan halkına mukabil selamlarımı iletiyorum. Mesajınız vasıtasıyla ifade ettiğiniz düşünceleri memnuniyetle karşılıyorum'' sözleriyle başladı.

''Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik ikili gayretlerinin, çatışmalarla yoğrulmuş coğrafyada yeni bir barış ümidi doğurarak dünya çapında haklı bir ilgi ve alaka gördüğü görüşünü'' paylaştığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin komşu halkları arasında uzun süredir yerleşik ön yargıların aşılmasıyla karşılıklı anlayış ve güvenin geliştirilmesinin, esasen ülkeler arasındaki normalleşme sürecini desteklemekteki ana amacı teşkil ettiğini ifade etti. 

Gül, mesajını şöyle sürdürdü:

''Bu maksat ve taahhütlerdeki mütekabiliyet muhafaza edildiği müddetçe, bizim de bu gayeleri ileri götürmek konusundaki kararlılığımızın tam olduğundan şüphe etmemeniz gerekir. Sorumlu yönetim anlayışının, hem verilen sözlerin arkasında durmayı hem de sözlerin amellerle desteklenmesini gerektirdiği düşüncesine de keza katılıyorum.

Bu itibarla normalleşme sürecini ülkelerimiz arasında varılan anlayış birliği doğrultusunda ileri götürmek için çalışmayı sürdüreceğiz. Tarihi nitelikteki bu süreci sonuçlandırmanın, taahhütlerimizin bütünüyle yerine getirilmesi kadar, yeterli siyasi cesareti ve vizyonu da sergileyebilmemizi gerektirdiğinin farkında olmalıyız. Bölgemizde yaşayan tüm halklar için, sürdürülebilir barış, güvenlik, refah ve işbirliğinden müteşekkil bir gelecek, ortak hedefimizi teşkil etmektedir. Ülkelerimiz için tatminkar bir neticeye ulaştırılması ümidiyle mevcut süreçle şahsen meşgul olmayı sürdüreceğim.

Derin saygılarımın kabulünü rica ederim.''

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler