YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den Libya mesajı
Gül'den Libya mesajı
23 Mayıs 2011 22:35
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile görüştü. Türkiye olarak geçiş sürecinde Libya'ya her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını söyleyen Gül" Libya'da eski yönetime yer yok"dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile görüştü.

Türkiye'ye gelerek kritik temaslarda bulunan Abdülcelil, kendisini kabul eden Cumhurbaşkanı Gül'den Libya'daki geçiş sürecine ilişkin destek istedi. Cumhurbaşkanı Gül de Libya'da baskı ve zulümden uzak yeni bir düzenin gecikmeden kurulması gerektiğini ve sürecin uzun sürmemesi gerektiğini vurgulayarak, ''Artık Libya'da eski yönetime yer yok'' dedi.

TÜRKİYE'DEN TAM DESTEK

Geçici Konsey'in intikam duygusu içinde hareket etmemesinin önemine işaret eden Gül, konseyin bütün Libyalıları kucaklaması ve kaosa meydan vermemesi gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin geçiş sürecinde Libya'ya her türlü destek ve katkıyı sağlamaya hazır olduğunu da Abdülcelil'e iletti. Bu arada Gül'ün, Abdülcelil'i kabulünün son bölümünde gazetecilerin görüntü almasına izin verildi.

DAVUTOĞLU HAZIR BULUNDU

Cumhurbaşkanı Gül, bu sırada Libya'daki sıkıntılı dönemin sona ereceğinden emin olduklarını ifade ederek, Türk halkının kalbinin Libya halkıyla olduğunu söyledi. Abdülcelil de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye yönetimi bırakması çağrısı yaptığı gün Libyalılar'ın ülkeyi Türk bayraklarıyla donattığını belirtti. Kabulde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler