YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den İsrail'e çok sert uyarı
Gül'den İsrail'e çok sert uyarı
05 Aralık 2012 14:39
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin'in BM'de gözlemci devlet statüsü kazanmasına yönelik açıklama yaptı, İsrail'i sert sözlerle uyardı.

Gül, ''Bu aslında dünya vicdanının yansımasıdır'' dedi. Oylamada, 10'un altına, iki elin parmağından daha az ülkenin ''hayır'' dediğini anımsatan Gül, ''Ama bütün dünya, her kıtadan, gelişmiş, gelişmemiş her ülkeden devletler ise Filistin devletinin devlet olma hakkını açıkça teslim ettiler. Dolayısıyla bu, dünya vicdanının yansıması açısından çok önemli. Ümit ederim ki buna 'hayır' diyenler bundan ders çıkarsınlar. Çünkü bu kadar dünya vicdanı, bu şekilde seslendirildikten sonra buna karşı gelmek kendilerini çok yıpratacaktır'' dedi.


-''Çok tehlikeli neticeler doğurur''-


İsrail'in tepkisinin ise kendisini daha da dünya vicdanında mahkum edecek şekilde olduğunu belirten Gül, şunları kaydetti:

''İllegal, uluslararası hukuka da dayanmayacak şekilde yerleşim yerleri yapmakta, bir nevi başkasının toprağında inşaat, ev yapmakta, bunu dünyanın gözü önünde yapmakta ve zaten bunun için barış süreci tıkanmıştı. Bunun için görüşmeler tekrar başlamazken, şimdi çok daha tehlikeli bir adım atarak, yeni yerleşim yerleri yapma kararı aldı ki bu Filistinliler arasındaki, özellikle Kudüs'teki irtibatı kopartmaya dönük bir adım. Çünkü yer, konum olarak seçtikleri yer böyle, bu çok tehlikeli neticeler doğurur. Nitekim birçok Avrupa ülkesi de bunu gördüğü için İsrail'i ikaz etti. Ümit ederim ki, İsrail bunu yapmaz. Çünkü bunun da çok büyük neticeleri olur ve neticeleri de muhakkak kendi aleyhine tecelli edecektir.''  aa
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler