YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den, Hollandalı Linden'e Cumhuriyet Nişanı
Gül'den, Hollandalı Linden'e Cumhuriyet Nişanı
14 Şubat 2013 14:07
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Hollanda ilişkilerine katkısından dolayı Hollanda Senatosu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi eski Başkanı Senatör Rene van der Linden'e Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle Cumhuriyet Nişanı tevcih etti.

 

Türkiye ile Hollanda arasındaki resmi ilişkilerin 400. yıldönümü kapsamında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen etkinliğe, Türkiye ve Hollanda'dan çok sayıda üst düzey davetli katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Gül, Hollandalı Senatör Renevander Linden'e Cumhuriyet Nişanı Tevcih Töreni'ne katıldı. İki ülkenin milli marşının okunmasıyla başlayan tören Linden'in özgeçmişi ve nişanın verilmesi ile ilgili bakanlar kurulunun okunmasıyla devam etti. Törende konuşan Abdullah Gül, 40 yıl aktif siyaset yapan Linden'in hak ve özgürlükler ile demokrasinin başka ülkelere de yayılmasına katkı da bulunduğunu söyledi. Türkiye ile Hollanda'nın birbirine yakın ve dost ülkeler olduğunu belirten Gül, "2012 yılında Türkiye ile Hollanda'nın diplomatik ilişkilerinin başlamasının 400. yılını kutladık. Türkiye ile Hollanda arasında kültürel, ticari ve ekonomik birçok önemli çalışma söz konusu." dedi. 
 
Türkiye'nin her zaman hayatının önemli bir parçası olduğunu belirten Linden ise, "Burada çok güzel dostluklar kazandım. Türkiye çok güzel bir ülke. Avrupa'nın Türkiye'ye Türkiye'nin de Avrupa'ya ihtiyacı var bunun altını çizmek istiyorum." diye konuştu. 
 
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül, Hollandalı Senatör Renevander Linden'e Cumhuriyet Nişanı Tevcih etti. Ardından toplu aile fotoğrafı çekimine geçildi.
 
 
CHA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler