YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den Hakan Fidan'a uyarı: "Gitme tutuklanırsın"
İlk kez 7 Şubat'ta ortaya çıkan paralel yapı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağırdı. Gül'ün, kendisini arayan Fidan'a tuzağı fark edip "Sakın gitme" dediği ortaya çıktı.
Gül'den Hakan Fidan'a uyarı: "Gitme tutuklanırsın"
22 Şubat 2014 / 18:19 Güncelleme: 22 Şubat 2014 / 18:46

Başbakan Erdoğan, "Paralel yapıyı ilk 7 Şubat 2012'deki MİT olayında fark ettik" demişti. İstabul'da Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya, Başbakan Erdoğan'ın ameliyat olacağı saatlerde Müsteşar Hakan Fidan ile bazı MİT'çileri KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırmıştı. Hiç gündemde yokken ani gelişen bu ifade olayıyla ilgili Hakan Fidan'ın ne yapması gerektiğini öğrenmek için önce Başbakan Erdoğan'ı aradığı, ulaşamayınca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştüğü ortaya çıktı.

İşte bu görüşme trafiği, "Korkunç Narkoz Planı" başlıkla haberle, Türkiye gazetesinde manşete taşındı. Haber, "MİT Müsteşarı Hakan Fidan, savcıdan davet telefonu alınca Başbakan'ı aradı. Erdoğan'a ulaşamayınca Cumhurbaşkanı Gül'le görüştü ve "İfadenizi verin, problem çıkmaz" cevabını aldı. Fidan'ın ifade vereceği saatler, Başbakan'ın ameliyat için narkozlu olduğu zamana denk gelecekti. Ameliyat saati son anda değişti. Fidan'ın telefonuna dönen Erdoğan, "Gitme" dedi" şeklinde okurlara aktarıldı. Haberde Erdoğan'ın 'gitme' dediği bölümün doğru olduğu, ancak Cumhurbaşkanı Gül'ün "İfadenizi verin, sorun çıkmaz" bölümünün gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

Gül, çaba harcadı

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Gül'ün MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a "ifade verin, sorun çıkmaz" şeklinde cevap vermesinin asla ve kesinlikle söz konusu olmadığını, tam aksine ifade vermeye gitmemesini kesin bir dille aktardığını bildirdi. Sever, Gül'ün o dönemde bu sorunun şüyu bulmaması için büyük çaba harcadığını vurguladı.

Ne olmuştu?

İstanbul Özel Yetkili Savcısı Sadrettin Sarıkaya, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Eski Müsteşar Emre Taner, Eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ve iki eski MİT görevlisini bizzat telefonla aradı. KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırdı. Savcı, Fidan ve arkadaşlarını Oslo'da PKK ile yapılan görüşmeler sebebiyle suçluyordu.

Hemen önlem alınmalı

Başbakan Erdoğan, Hakan Fidan'la bu görüşmesi sonrası ani bir hamle yaptı. AK Parti grubuna hasta yatağından talimat verdi. Hemen bir yasa teklifi hazırlandı. MİT görevlilerinin ifadesinin alınması doğrudan Başbakan'ın iznine bağlandı. Teklif jet hızla yasalaştı. Ve MİT'çiler ifade vermeye gitmedi. Böylelikle paralel yapının ilk girişimi, bertaraf edildi.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler