YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den Gürcistan'a destek
Gül'den Gürcistan'a destek
Gül'den Gürcistan'a destek
12 Ağustos 2008 / 15:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde, Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan çatışmalarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Gül'ün taraflara mesajı net:


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Gürcistan'da barış ve istikrarın tesisi için girişimlerini sürdüreceğini, bu çerçevede Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine büyük önem verdiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde Gürcistan'daki son gelişmelerle ilgili Dışişleri Bakanı Ali Babacan'dan aldığı brifingin ardından açıklamalarda bulundu.


Kafkasya'nın Türkiye'nin komşusu olduğunu kaydeden Gül, Kafkasya'da olup bitenlerle Türkiye'nin daima çok yakından ilgilendiğini belirtti.


Gürcistan'daki gelişmelerle ilgili olarak yaklaşık iki buçuk saat süren bir durum değerlendirmesi yaptıklarını, brifing aldığını hatırlatan Gül, şunları kaydetti:


''Arkadaşlar, Sayın Başbakan ve Sayın Dışişleri Bakanı'nın yaptıkları temaslar ve girişimleri hakkında da bilgi verdiler. Rusya'nın askeri operasyonları durdurduğu yönünde alınan bilgiyi olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Ümit ediyorum ki bu olumlu gelişme kısa süre içerisinde her iki tarafın da teyit ettiği bir ateşkese dönüşür ve tamamen silahlar susar.


Ancak bu kararın uygulamasının çok önemli olduğu kanaatindeyim. Bunun için her iki tarafın da titiz davranması gerektiğine inanıyorum ve inanıyorum ki daha fazla kan dökülmemesi için her iki taraf da gayet titiz davranacaktır.''


Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa Birliği, AGİT ve BM Genel Sekreteri'nin barışın tesisi için yaptıkları girişimleri desteklediklerini ifade ederek, şöyle devam etti:


''Bu siyasi girişimler sürerken hükümetimizin Gürcistan'a insani yardım operasyonuna derhal başlamış olmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye'nin bu yardımları önümüzdeki günlerde de güçle bir şekilde sürdüreceğine inanıyorum. Türkiye, nerede sıkıntı olursa, nerede insanlar bir desteğe ihtiyaç duyarsa barışçı amaçla daima bu desteği her zaman göstermiştir. Bunu Kafkaslar'da da Gürcistan'da da göstermektedir. Bunun herkese örnek olması gerektiğine inanıyorum.''


Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Gürcistan'da barış ve istikrarın tesisi için girişimlerini sürdüreceğini ve bu çerçevede Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine büyük önem verdiğini kaydetti.


''BÜTÜN BUNLAR ŞUNU GÖSTERİYOR Kİ, TÜRKİYE BU BÖLGEDE DAİMA GÜÇLÜ OLMALIDIR, İSTİKRARLI OLMALIDIR, EKONOMİSİ GÜÇLÜ OLMALIDIR, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ GÜÇLÜ OLMALIDIR VE İSTİKRARINI DAİMA MUHAFAZA ETMELİDİR''


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan çatışmalarla ilgili olarak, ''Türkiye bölgesinde barış, istikrar ve refahın genişletilmesi için üzerine düşen rolü daima oynamıştır ve bundan sonra da oynamaya devam edecektir'' dedi.


Gül, Kafkasya'da yaşanan gelişmelerle ilgili Çankaya Köşkü'nde değerlendirmelerde bulundu.


Cumhurbaşkanı Gül, bölgede görev yaparken yaralanan Türk basın mensuplarının Türkiye'ye sağ salim dönebilmeleri için gerekli girişimlerin Dışişleri Bakanlığı tarafından sürdürüldüğü bilgisinin kendisine verildiğini belirterek, ''Özellikle bir yasalı gazetecinin bir an önce Türkiye'ye getirilmesi için gerekli izinler alınmak üzere'' dedi.


Gürcistan'da ayrıca Türk vatandaşlarının da bulunduğunu anlatan Gül, bu vatandaşlardan Azerbaycan üzerinden Türkiye'ye dönmek isteyenlere Azeri makamlarının gerekli kolaylıkları gösterdiğini kaydetti. Gül, bu güzergah üzerinden Türkiye'ye dönmek isteyenlere kolaylık gösterdiği için de Azeri makamlarına teşekkür etti.


Türkiye'nin, Gürcistan'ın bir komşusu olarak, bölgede barış ve istikrarın yeniden tesisi için girişimlerini sürdüreceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu:


''Bu çerçevede Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine büyük önem veriyoruz. Buna herkesin saygı duymasının da önemli olduğu kanaatindeyim.


Orta vadede ise Sayın Başbakan'ın da dün atıfta bulunduğu Kafkas İstikrar Forumu fikrinin mühim olduğu kanaatindeyim. Bir bölgede eğer istikrar varsa, eğer bir bölgede problemler önceden çözülebiliyorsa, güven ortamı varsa, kalkınma, ekonomik gelişme, halkların refahı söz konusudur. Bunun örnekleri vardır. Türkiye'nin vaktiyle bir çok girişimleri olmuştur. Şimdi Orta Doğu ile ilgili bu tip girimler yapıyoruz. Balkanlar'la da ilgili yine gelişmeler olmuştur. Bugün yine Balkanlar'da çok önemli bir istikrar vardır. Aynı şekilde Kafkaslarda orta ve uzun vadede istikrarı için bu tip girişimlerin elzem olduğu kanaatindeyiz. Ümit ediyorum ki bu fikirler başkaları tarafından desteklenecektir ve sonunda bölgemizde güvenlik ve istikrar sağlanacaktır.


Türkiye bölgesinde barış, istikrar ve refahın genişletilmesi için üzerine düşen rolü daima oynamıştır ve bundan sonra da oynamaya devam edecektir.


Şunu da söylemek isterim, herkesin gördüğü gibi dünyadaki önemli olaylar, tüm dünyayı ilgilendiren olaylar, Türkiye'nin çevresinde tezahür etmektedir.


Geçen yıllar Irak, Lübnan'daki olaylar, Filistin olayları ve Kafkaslar'daki, Gürcistan'daki olaylar, bütün bunlar şunu gösteriyor ki, Türkiye bu bölgede daima daima güçlü olmalıdır, istikrarlı olmalıdır, ekonomisi güçlü olmalıdır, Türk Silahlı Kuvvetleri güçlü olmalıdır ve istikrarını daima muhafaza etmelidir. Bu yönde hepimizin, herkesin, çok büyük titizlikle hareket ettiğini görüyorum ve bundan sonra da ülkemize, hepimizin çok daha fazla sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum.''


GÜL, DIŞİŞLERİ BAKANI BABACAN VE DİPLOMATLARDAN KAFKASYA'DAKİ SON DURUMLA İLGİLİ BİLGİ ALDI


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Dışişleri Bakanı Ali Babacan tarafından Kafkasya'daki gelişmelerle ilgili brifing verildi.


Çankaya Köşkü'ndeki brifinge, Dışişleri Bakanı Babacan'ın yanı sıra Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz ve öteki diplomatlar katıldı.


Basına kapalı gerçekleşen brifing, yaklaşık 2.5 saat sürdü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler