YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den flaş açıklama
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.
Gül'den flaş açıklama
07 Mart 2012 / 13:56 Güncelleme: 07 Mart 2012 / 16:06

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör örgütü hangi metotları kullanırsa kullansın güvenlik güçlerinin teyakkuzda ve her şeyin farkında olduğunu bildirdi.

Gül, Tunus'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, çocuk cezaevlerine ilişkin iddiaların hatırlatılması ve durumu değerlendirmesinin istenmesine üzerine Türkiye'deki demokrasi ve hukuk düzeninin ülkeyi şeffaf hale getirdiğini belirterek, herhangi bir yanlışlık, aksama ya da kötü bir manzara söz konusu olduğunda bunların saklanmadığını, hemen ortaya çıktığını, soruşturmalar açıldığını ve tedbirler alındığını vurguladı.

Eski yıllarda da bu tür olayların yaşanmış olabileceğine işaret eden Gül, ''Bunlar orada kalıyordu, üstü kapatılıyordu, hesaplar sorulmuyordu, tedbirler alınmıyordu. Bu, yeni Türkiye'nin en önemli yüzlerinden birisidir, şeffaf hale gelmesi. Her şey artık herkes tarafından takip edilebiliyor, yazılabiliyor, çizilebiliyor, gösterilebiliyor yanlışlar. Bir denetleme mekanizması bu şekilde otomatik olarak devreye girmiş oluyor. Maalesef üzücü olayları da hepimiz gördük. Hemen gördüğümüz gibi ilgililer, bakanlık bununla ilgili teşebbüse geçti, soruşturmalar açtı, tedbirler aldı''' diye konuştu.

Bir basın mensubunun gelinen noktada Türkiye'nin Suriye ile ilişkilerinin nasıl ilerleyeceğine ilişkin sorusunu da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, ülkeler içindeki olayların belirli boyutu aştıktan sonra ülke meselesi olmaktan çıktığını, insanlığın ve uluslararası toplumun meselesi haline geldiğini belirtti. Suriye'deki olayların bu boyuta ulaştığını, her gün çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Gül, şöyle devam etti:

''Daha önce açıkladığımız gibi, artık Suriye'deki yönetimine hiçbir güvenimiz kalmamıştır. Biz komşumuzda istikrar, huzur isteriz şüphesiz ki. İstikrar ve huzur da artık bugün, baskıcı, otoriter rejimlerle gerçekleşmiyor, o dönemler bitti. Onun için ben geçenlerde de açıkladım, Suriye'yi şu anda yönetenlerin, tercihi muhakkak yapmaları gerekir. Girdikleri, gittikleri yol kesinlikle çıkmazdır, sonu çok daha karanlıktır, hüsrandır.

O bakımdan uluslararası camianın gayretlerine muhakkak ki kulak vermeleri gerekir. Arap Ligi ve Türkiye arasındaki dayanışmayı da biliyorsunuz, beraber çalışma ortamını. Bu çerçeve içerisinde bu ısrarlarından vazgeçmeleri gerekir. Öne sürülen bazı formüller var biliyorsunuz, bunlara bugün 'evet' demezlerse ileride her şey için çok daha geç olacak. Bugün nasıl her şey geç olduysa bundan 6 ay önce yapacağı şeyleri yapmayıp da bugün yaptığında 'bunların vakti geçti, çok geç, çok az' deniyorsa, çok yakın zamanda bugünkü durum da çok aranır hale gelir yönetim açısından. Onun için kendileri birçok temaslar çerçevesinde sunulan teklifler var, onları muhakkak ki kabul etmeleri kendi çıkarları için de Suriye halkı, Suriye devleti için de en iyi yoldur.''


-''Güvenlik güçleri teyakkuzda''-


Cumhurbaşkanı Gül, terör örgütünün yeni stratejiler geliştirdiğinin belirtilerek,  terörle mücadele konusunda Türkiye'nin nasıl tavır alacağının sorulması üzerine ''Terörle mücadelede herkes emin olsun ki güvenlik birimlerimiz en etkin mücadeleyi veriyorlar. Her türlü imkanlarını kullanarak en etkin mücadeleyi veriyorlar. Dolayısıyla terör örgütü hangi metotları kullanırsa kullansın, güvenlik güçlerimizin hepsi teyakkuzda hepsi her şeyin farkında, hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır'' yanıtını verdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler