YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den flaş açıklama...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den flaş açıklama...
Gül'den flaş açıklama...
02 Aralık 2011 / 15:25 Güncelleme: 02 Aralık 2011 / 17:24

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ve ABD'nin terör örgütü PKK'ya karşı mücadelesinin daha güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Yeni Zelanda Büyükelçisi Tahamoana Aisea Cluny Macpherson'u güven mektubunu vermek üzere kabulünde, gazetecilerin ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden ile görüşmesine ilişkin sorular üzerine, Biden'ı ABD Senatosu Dışilişkiler Komitesi Başkanlığı döneminden beri tanıdığını ifade etti.

''Hukukumuz olduğu için görüşme biraz uzun sürdü'' diyen Gül, görüşmede terör konusunu uzun uzun ele aldıklarını açıkladı.

ABD'nin Irak'tan 2012'de tamamen çekileceğini anımsatan Gül, Irak'ın bu dönemden sonraki durumunu da konuştuklarını belirtti.

Görüşmede genellikle bölge meselelerini konuştuklarını dile getiren Gül, ayrıca Türk-Amerikan ilişkilerinde çok önemli yeri olan dosyaları da görüşme fırsatı bulduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''ABD, PKK'ya karşı mücadelede yeni bir açılım yapabilecek mi '' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Daha güçlü bir şekilde devam edecek. Bunun çok iyi farkındalar. Bu konuda Irak'ta yaptığı görüşmeler hakkında bir çok kesin, kati bilgi verdi. Hem de burada söylediği şeyler iyi şeylerdi. Bunları karşılıklı takip edeceğiz.''

Biden, Ankara'dan ayrıldı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ankara'daki temaslarını tamamlamasının ardından İstanbul'a geçti.

Resmi ziyaret çerçevesinde dün gece geç saatlerde Ankara'ya gelen Biden, Air Force Two uçağı ile İstanbul'a gitti. Biden ve beraberindeki heyeti Esenboğa havaalanında Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş uğurladı.

Joe Biden, Ankara'da TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile kahvaltıda bir araya gelerek, Anıtkabir'i ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüşen Biden'ın yarın İstanbul'da "Küresel Girişimcilik Zirvesi"ne katılması ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya gelmesi planlanıyor.

Irak'tan Türkiye'ye gelen Biden, İstanbul'daki temaslarının ardından Yunanistan'a geçerek, 5 Aralık'ta ABD'ye dönecek.

ABD Başkan Yardımcısı Biden İstanbul'da

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'a geldi.

Joe Biden'i taşıyan Air Force Two uçağı, saat 15.45 sıralarında Atatürk Havalimanı'na indi. Biden, yoğun güvenlik önlemleri altında kent merkezine hareket etti.

Joe Biden'in yarın 13.30 sıralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etmesi bekleniyor. Biden yarın ayrıca, 'Küresel Girişimcilik Zirvesi'ne katılacak, Fener Rum Partriği Bartholomeos ile bir araya gelecek.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler