YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den flaş açıklama
Abdullah Gül, süratle yargı reformunun yapılması gerektiğini söyledi...
Gül'den flaş açıklama
18 Şubat 2010 / 13:14 Güncelleme: 18 Şubat 2010 / 14:09

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erzincan Başsavcısı Cihaner'in tutuklanmasının ardından yargıda yaşanan kriz ve tartışmaların üzüntü verici olduğunu ifade ederek, “Bu bir fasit dairedir, kısır bir döngüdür. Bundan Türkiye'nin süratli bir şekilde çıkması gerekir. Bunun için yapılması gereken şey de gayet açıktır; çok süratli bir yargı reformu yapmak gerekir. Yargı reformu yapılırken bu çıkmaz sokak ya da kısır döngü daha derinleştirici bir şekilde olmamalıdır” dedi.

Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerini yürüten bir ülke olduğunu  hatırlatan Gül, “Bu konuda AB'nin müktesebatı, kriterleri ve standartları  Türkiye tarafından süratli bir şekilde üstlenilmelidir. Bu konuda aslında bütün  partilerimizin ön yargısız bir işbirliği içine girmesi çok önemlidir” diye  konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Tanzanya  Cumhurbaşkanı Jakaya Mrisho Kikwete ile görüşmelerinin ardından Çankaya Köşkü'nde  düzenlenen ortak basın toplantısında gündeme ilişkin soruları da yanıtladı.

Bir gazetecinin “Son günlerde yargı alanında yaşanan tartışmalardan  rahatsız mısınız? Kaygılı mısınız? Bunu devlet krizi olarak yorumlayanlar da var,  siz bu krizin bitmesi için nasıl devreye gireceksiniz?” sorusu üzerine, olup  bitenlerin çok üzüntü verici olduğunu, olayları yakından takip eden bir çok  kişinin hissiyatının da bu yönde olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle  konuştu:
“Bu bir fasit dairedir aslında, kısır bir döngüdür. Bundan Türkiye'nin  süratli bir şekilde çıkması gerekir. Bunun için yapılması gereken şey de gayet  açıktır; çok süratli bir yargı reformu yapmak gerekir. Ama burada hemen  dikkatinizi çekerim, yargı reformu yapılırken bu çıkmaz sokak ya da kısır döngü  daha çok derinleştirici bir şekilde olmamalıdır. Daha çok politize olucu, daha  çok tartışıcı ve daha çok kutuplaşıcı bir şekilde asla olmamalıdır. Buna  kesinlikle fırsat verilmemelidir.

Ama o zaman bu nasıl yapılacaktır? Gayet açıktır. Türkiye AB ile tam  üyelik müzakereleri yapan bir ülkedir. Bu konuda AB'nin müktesebatı, kriterleri  ve standartları Türkiye tarafından süratli bir şekilde üstlenilmelidir. Bu konuda  aslında bütün partilerimizin ön yargısız bir işbirliği içine girmesi çok  önemlidir.

Bu yeni bir kutuplaşma, yeni bir mücadele alanı asla olmamalıdır. O zaman  ülkemize zarar verir. Çünkü adalet, yargı, hukuk konusu daima objektif kriterler  içerisinde ve en yüksek standartlarda yapılmalıdır ve bunun için de müzakere  eden, üyelik müzakereleri sürdüren bir ülke olarak AB standartlarını süratli bir  şekilde üstlenmemiz gerektiği kanaatindeyim.”

A.A.

Cumhurbaşkan'ı tarafsızlık ilkesini en iyi bilendir.
 // ibrahim çelikoğlu
Devletin tüm kurumları Cumhurbaşkan'ı dahil,tarafsız olmak mecburiyetindedir.Bu kurallar ihlal edildiği taktirde suç işlenir ve kendi oyunu verdiği partiye destek vereceğinden partizanlık yapmış olur.Yoksa seçilmiş bir partinin görevide yasalarını korumak olmalıdır.Hükümet ve Cumhurbaşkan'ı Yürütme görevine sahiptir.
Onlarda görev sahibi olduklarından tarafsızlığını korumalıdırlar.Yanlız parti sahiplerinin elindeki güç doğru işlemesi için seçilenleri...
18 Şubat 2010 15:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler