YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den BDP yorumu...
Gül'den BDP yorumu...
23 Nisan 2012 20:39
BDP yöneticilerinin ABD ziyaretine ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ne yorumda bulundu?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BDP yöneticilerinin ABD ziyaretini değerlendirirken, ''Bunu çok ayrıcalıklı bir olay gibi görmemeniz gerekir'' dedi.

Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyona katıldı. Burada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, ''BDP yetkililerinin çoğu ABD'de şu anda. Sorunu uluslararası platforma taşımaya çalışıyorlar. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz '' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Öyle görmemek lazım. Biliyorsunuz bütün partiler zaman zaman Avrupa'da, ABD'de kendilerini daha iyi anlatmak için gayret sarfederler. Bunu çok ayrıcalıklı bir olay gibi görmemeniz gerekir. Bütün partilerin, hepsinin vaktiyle ben de milletvekiliyken defalarca gitmişimdir. Dünya kamuoyu da artık Türkiye'yi çok iyi takip ediyor. Bu açıdan böyle görmek gerekir. Orada nitekim Büyükelçimiz de ağırlayacak, Büyükelçiliğimize uğrayacaklar. Dolayısıyla bunları illegal bir faaliyet gibi görmemek gerekir.''

TÜRKİYE'NİN GİZLİ AJANDASI OLMAMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin bölgesinde sadece huzur istediğini,  hem komşularının hem de her ülkenin kendi içinde halklarıyla barış içinde olmasından yana olduğunu belirterek, ''Irak'ta istikrarın, düzen ve demokrasinin oluşmasına en çok katkı yapan ülke, başından beri komşu Türkiye'dir. Türkiye'nin hiçbir gizli ajandası olmamıştır'' dedi.

TBMM'de 23 Nisan resepsiyonuna katılan Gül, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, ''Bugün 23 Nisan'' diyen gazeteciye, gülerek, ''Neşe doluyor insan'' karşılığını verdi.

Gül, ''23 Nisan törenlerine katılan ve katılmayan partiler oldu. BDP yurt dışında, CHP Genel Başkanı buraya katılmıyor. Bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusuna, ''CHP Genel Başkanı konuşma yaptı. Bilemiyorum, belki biraz sonra gelirler. Meclis'te bütün milletvekilleri ve grupların olması gerekirdi. Gruplar adına, her zaman olduğu gibi herkesin düşüncelerini farklı farklı da olsa ifade etmesi gerekirdi. Nitekim konuşan siyasi partilerimizin başkanları, birbirinden farklı düşüncelerini ifade etti. BDP'nin de olup, düşünceleri neyse konuşmaları iyi olurdu, hoş olurdu'' diye konuştu.

''Eşsiz olması normal değildi''

Gül, ''Eşli katılımı nasıl değerlendiriyorsunuz, yine bir gelenek yıkılmış gibi...'' diyen bir gazeteciye, ''Bu tür faaliyetler eşli olur biliyorsunuz. Eşsiz olması pek normal değildi. Meclis Başkanımız doğru yapmış. Bu işler böyledir, her tarafta gelenek bu şekildedir. Kendimize has durumlar, ağırlama mecburiyeti hasıl oluyordu o dönemler. Ama gördüğünüz gibi her şeyin bir vakti vardır'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Resepsiyona daha önce askerler üst düzeyde katılmıyordu. İlk kez böyle bir katılımı nasıl değerlendiriyorsunuz '' sorusuna karşılık Gül, ''Devletin bütün birimlerinin katıldığı yerde...Silahlı kuvvetlerimiz de devletin en önemli birimlerinden, organlarından. Dolayısıyla silahlı kuvvetlerimizin böyle milli günlerde olması çok önemli anlam ifade edebilir. O bakımdan çok memnuniyet verici, bütün milletimize, herkese de çok gurur ve onur vericidir. O bakımdan büyük memnuniyet duyulmuştur herhalde'' dedi.

''Bütün grupları kardeş görmüştür''

Gül, ''Irak Başbakanı'nın, Başbakan Erdoğan'ı suçlayıcı bir açıklaması oldu. Erdoğan'ın, Irak'taki mezhepsel  çatışmayı körüklediğini ve Türkiye'nin bölgede düşman ülke haline geldiğini söyledi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz '' sorusuna karşılık Gül, şunları kaydetti:

''Türkiye bölgesinde sadece huzur ister. Hem komşularının hem de her ülkenin kendi içinde halklarıyla barış içinde olmasını ister. Türkiye, hem ülkenin istikrarına çok dikkat eder hem de bölgesinin istikrarına dikkat eder. Bu anlamda Irak'ta istikrarın oluşmamı, düzen ve demokrasinin oluşmasına belki de en çok katkı yapan ülke, başından beri komşu Türkiye'dir. Türkiye'nin hiçbir gizli ajandası olmamıştır. Bütün grupları kendisine kardeş görmüştür, hiçbir zaman mezhep ayrımcılığı da yapmamıştır. Türkiye bugün de söylüyorum; Irak'taki herkese eşit mesafededir, herkesi kardeşi, komşusu olarak görür. Irak'ın istikrarına, huzuruna kendi istikrar ve huzurumuz kadar önem veririz.''

Gül, ''Barzani'nin açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz  Özellikle PKK'ya bölgede barınma konusunda bir takım tehditleri oldu'' sorusuna karşılık Gül, ''Doğru. Onlar da görüyorlar ki artık silahlı mücadele bu çağın ve bu dönemin mücadele şekli değildir. Söyleyecek sözü varsa işte gelir, sözünü söyler'' dedi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, resepsiyona yalnız katılan Cumhurbaşkanı Gül'ü kapıda karşıladı. Gül, salonu dolaşarak resepsiyona katılanlarla ayaküstü sohbet etti. Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile bir süre sohbet etti.    (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler