YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den AB yorumu...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den AB yorumu...
Gül'den AB yorumu...
22 Mayıs 2012 / 20:24 Güncelleme: 22 Mayıs 2012 / 22:03

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sahip bulunduğu gelişme düzeyinden dolayı Türkiye'nin hala AB'ye ihtiyacı olup olmadığı yönünde kendisine birçok soru yöneltildiğini belirterek, ''Ama burada soru, Türkiye ve AB'nin birbirlerine ihtiyaç duyup duymadıkları değildir. Türkiye de AB de kendi kendilerine yetebilir. Burada esas mesele, her ikisinin kendileri için, komşuları için ve başka ülkeler için birlikte neler yapabilecekleridir'' dedi.

Gül, Chicago Küresel İlişkiler Konseyi'nde yaptığı, ''Türkiye'nin Ekonomik ve Dış Politika Öncelikleri'' başlıklı konuşmasında, uluslararası toplumun ortak hedeflerine Türkiye'nin artı değer kattığı konulardan Afganistan'a değinerek, bunun dün sona eren Chicago'daki NATO zirvesinin en önemli gündem maddelerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, uluslararası toplumun bu ülkeyle ilgilenmeye başladığı 2001'den beri, Afganistan'ın güvenliğinin takviye edilmesi ve yeniden yapılandırılması konusunda Türkiye'nin her zaman önemli rol oynadığını belirtti.

YENİ ANAYASA...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, ''Dünyanın hızlı dönüşümü ile başa çıkabilmek için, değişen gerçekleri de göz önünde bulundurarak kendimizi de sürekli değiştirmek zorundayız. Bu doğrultuda, Türkiye, ülke içi düzeni sağlamlaştırmak yolunda yine büyük bir adım atmak üzeredir'' dedi.

Gül, Chicago Küresel İlişkiler Konseyi'nde yaptığı ''Türkiye'nin Ekonomik ve Dış Politika Öncelikleri'' başlıklı konuşmasında, Türk Parlamentosu'nun, Türk toplumu ve dinamizminin değişikliklerine daha iyi cevap verebilecek yeni bir anayasa hazırlığı içinde olduğunu kaydetti.

Bu gelişmenin, Türk demokrasisini, Türk halkının istekleri ve beklentileri ile uyumlu olan başka bir düzeye çıkaracağına inandıklarını ifade eden Gül, ''Benzer uygulamalar ile uğraşmakta olan bölgemizdeki diğer ülkeler için bu adımımız güzel bir örnek teşkil edecek ve Türkiye'nin başarı hikayesini daha da önemli kılacaktır'' dedi.

Gül, benzer şekilde, Türkiye'nin ekonomik performansını geliştirmek için birçok adım atmaya devam edeceklerini, bu hedefe ulaşmak için dünyayla olan ekonomik entegrasyonlarını artıracaklarını, bunun da Türkiye'nin tüm ilgili ortaklar için daha fazla yatırım ve ticaret dostu bir ülke olmasını sağlayacağını belirtti.

KADINA ŞİDDET!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, aile içi şiddet vakalarının Türkiye'de daha çokmuş gibi bir algılamanın yanlışlığına işaret ederek, ''Türkiye'de bu konuda büyük bir farkındalık ve bilinçlenme var. O yüzden ufacık bir olay olduğunda, gazeteler ve televizyonlar bunu hemen büyütüyor. Bu da bu konuda daha çok dikkati çekmek için bilinçli bir şekilde yapılıyor, herkesi daha çok uyarmak için yapılıyor'' dedi.

Gül, Chicago Küresel İşler Konseyi adlı düşünce kuruluşunda, ''Türkiye'nin Ekonomik ve Dış Perspektifleri'' başlıklı konferans verdi.

Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Gül, bir soru üzerine, Filistin ve Arap dünyası ile İsrail arasındaki problemlerin çözümü için Türkiye'nin ne kadar büyük katkılar ortaya koyduğunun, konuyu takip eden herkesçe çok iyi bilindiğini söyledi.

Gül, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin bozulmasından önce, neredeyse Suriye ile İsrail arasındaki direkt konuşma safhasına geçecek süreci organize ettiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, bir başka soru üzerine, Türkiye'de demokrasinin kökleşmesi için, kadın-erkek eşitliği, şeffaflık, hesap verebilirlik gibi çok geniş bir yelpazede büyük reformlar yaptıklarını, kadınları hayatın her safhasına katılmaları için çok teşvik ettiklerini, özellikle eğitim konusunda önemli kampanyalar yürüttüklerini belirtti.

(AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler