25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın190,521
 • BIST95.852
 • Dolar4,6669
 • Euro5,4353
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1683
 • İstanbul24 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır36 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri27 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep33 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'den 2 ayrı mesaj
Cumhurbaşkanı Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Teröre karşı kararlılık mesajını yineleyen Gül, "Türkiye'nin teröre karşı mücadelesi gece gündüz demeden devam etmekte. TSK'nın fedakarlıkları takdire şayandır"dedi.
Gül'den 2 ayrı mesaj
29 Ağustos 2011 / 11:27 Güncelleme: 29 Ağustos 2011 / 11:47

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Ağustos Zaferi'ni, ''Anadolu'nun ebediyen Türk yurdu olduğunun ilanı'' ve ''millet-ordu bütünleşmesinin göz kamaştıran sonucu'' olarak tanımlayarak, bugün de Türkiye'nin, ekonomisi, demokrasisi ve ordusuyla istikrarını koruyan, uluslararası alanda ağırlığını sürekli artıran güçlü bir ülke olarak yükseldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, bu topraklarda bin yıldır barış içinde yaşayan milletin birlik ve beraberliğini hiçbir gücün zedeleyemeyeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajına, ''Milletimizin tarihte eşi görülmemiş bir mücadele sergilediği Kurtuluş Savaşı'nı nihayete erdiren 30 Ağustos Zaferi'nin yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz'' sözleriyle başlayan Cumhurbaşkanı Gül, vatanı işgal edilerek bağımsızlığına kastedilen Türk milletinin Büyük Atatürk'ün önderliğinde bir varoluş mücadelesi verdiğini belirtti.

Kurtuluş Savaşı'nda kaderini kendi elleriyle çizen milletin, ecdadının büyük fedakarlıklarla vatan yaptığı mukaddes topraklarda sonsuza kadar bağımsız yaşama iradesini ortaya koyduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:

''Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi neticesinde kazanılan 30 Ağustos Zaferi, aynı zamanda Anadolu'nun ebediyen Türk yurdu olduğunun ilanı, millet-ordu bütünleşmesinin göz kamaştıran sonucudur.

30 Ağustos Zaferi'nin ardından Atatürk'ün sağlam ve güçlü temeller üzerinde kurduğu modern Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin engin deneyiminin ve onurlu bir hayat sürme idealinin ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir. Bu bakımdan 30 Ağustos Zaferi, Türk milleti için yeni bir başlangıçtır.

Bugün bizler de bu şanlı tarihin mirasçısı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Milletçe birlik ve beraberlik içinde elde ettiğimiz başarılar, ülkemizin yolunun açık olduğunun en somut göstergesidir. İnanıyorum ki Türkiye, ekonomisiyle demokrasisiyle Ordusuyla istikrarını koruyan, uluslararası alanda ağırlığını sürekli artıran güçlü bir ülke olarak yükselmeye devam edecektir. Bin yıldır bu topraklarda barış içinde yaşayan milletimizin birlik ve beraberliğini hiçbir güç zedeleyemeyecektir.''

''TERÖRE KARŞI KARARLI MÜCADELE''

Cumhurbaşkanı Gül, Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya barışına katkıları ve uluslararası görevlerdeki başarısıyla Türkiye'nin saygınlığını artırdığını vurgulayarak, mesajını şöyle sürdürdü:

''Bölgesinde bir istikrar ve güven unsuru olan Türkiye'nin milli çıkarlarının ve güvenliğinin korunması için Kahraman Ordumuzun daima güçlü olması büyük önem taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, teröre karşı gece-gündüz, yaz-kış demeden kararlı bir mücadele yürütmektedir. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün korunması, halkımızın huzur ve esenliğinin sağlanması için yüksek bir vazife şuuruyla görevini yapan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, bu mücadeledeki fedakarlıkları takdire şayandır. Büyük bir özveri ve feragat timsali olan şehitlerimiz ve gazilerimiz, emsalsiz cesaretleriyle, kahramanlıklarıyla, milletimizin gönlünde müstesna yer edinmişlerdir.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk'ü, silah ve dava arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Büyük Zafer'in yıl dönümünde, milletimizin, tarihi zaferlerle dolu şanlı Ordumuzun mensuplarının, yurtdışında üstün başarıyla görev yapan birliklerimizin Zafer Bayramı'nı en içten duygularla kutluyor, vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum.''

"BİRLİK VE BERABERLİĞE NİFAK SOKMAK İSTEYENLERE FIRSAT VERMEYİN"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayramların toplumu bir arada tutan en önemli yapı taşlarından biri olduğunu belirterek, birlik ve beraberliğin korunmasını, nifak sokmak isteyenlere asla fırsat verilmemesini istedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ramazan Bayramı mesajına, vatandaşlara, ''Bir Ramazan Bayramı'nı daha hep birlikte idrak etmenin mutluluğu içindeyiz. Bayramın ülkemiz için, Türk ve İslam dünyası için hayırlara vesile olmasını diliyorum'' diye seslenerek başladı.

Herkesin huzur içinde, ailesi ve tüm sevdikleriyle, acı ve kederden uzak güzel bir bayram geçirmesini temenni ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, bu duygularla bütün vatandaşların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Bayramların, barış ve sevinç günleri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bu günlerde hem büyüklerin hem küçüklerin sevindirildiğini, onların varlıklarına verilen önemin gösterildiğini vurguladı. İnsanların arasındaki sevgi, saygı ve kardeşliğin pekişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine vesile olan bayramların, sosyal ve kültürel hayatta da vazgeçilmez bir yeri bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:

''Dolayısıyla bayramlar toplumumuzu bir arada tutan en önemli yapı taşlarından biridir. Birlik ve beraberliğimizi daima korumalı, aramıza nifak sokmak isteyenlere asla fırsat vermemeliyiz. İnsan olmanın önemini hatırlatan bayramlar, dargınlıkları ve kırgınlıkları geride bırakarak, kucaklaşmak ve kaynaşmak yönünde güzel fırsatlar sunmaktadır. Vatandaşlarımızın bu anlayışla, bu mübarek günleri en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum.

Aziz Vatandaşlarım,

Sizlerin de bildiği gibi, bayramlar aynı zamanda bir yardımlaşma ve dayanışma günüdür. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın imkansızlıklar içindeki insanlara sahip çıkma ve kucak açma günüdür. Ülkemiz Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı vesilesiyle, insanlığın ortak acılarını kendi acısı olarak gördüğünü, dünyada barışın, huzurun ve refahın sağlanması amacıyla daima aktif rol üstlendiğini bir kez daha göstermiştir. Türkiye'nin büyük bir kıtlığın ve açlığın yaşandığı Somali'ye olan ilgisi ve öncülük ettiği yardımlar, zor şartlar altındaki insanların umudunu yeşertmiştir. Halkımız Ramazan ayının ruhuna uygun şekilde adeta seferber olmuş, buradaki insanlık dramına seyirci kalmayacağını göstererek, bütün dünyaya insanlık dersi vermiştir. Ülkemiz ve halkımız liderlik ettiği teşebbüslerle, Somali'deki felaketi gözler önüne sermiş, bu ülkedeki trajedinin esasen bir insanlık sorunu olduğunu bütün dünyaya anlatmıştır.

Somali'ye yardım elini uzatarak örnek bir duyarlılık sergileyen kadirşinas halkımıza, kurumlarımıza ve sivil toplum örgütlerimize takdir hislerimi ifade ediyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.''

''DÜNYA SAHNESİNDE YEPYENİ BİR TÜRKİYE VAR''

Cumhurbaşkanı Gül, bayram coşkusunu yaşarken Türkiye'nin ulaştığı seviyeyle de gurur duyduğunu belirterek, mesajında, ''Bu vesileyle Türkiye'nin geleceğinin parlak olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Yarınlara güvenle ve iyimserlikle bakmamızı sağlayan imkanlara, başta genç ve dinamik nüfusumuz olmak üzere büyük bir potansiyele sahibiz'' ifadesine yer verdi.

Bugün artık dünya sahnesinde yepyeni bir Türkiye olduğuna dikkati çeken Gül, mesajına şöyle devam etti:

''Her alandaki başarılarıyla, uluslararası alandaki aktif ve yapıcı teşebbüsleriyle dünyanın dikkatini çeken Türkiye, önde gelen küresel bir aktör olma yolunda ilerlemektedir.

Birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle, tüm sorunlarımızı elbirliğiyle aşacak, büyük bir özgüven içerisinde gelişmemizi sürdürecek, yeni dünya düzeninde hak ettiğimiz yeri mutlaka alacağız. Toplumumuzun tüm katmanlarında bu yönde güçlü bir iradenin bulunduğunu görmekten memnuniyet duyuyorum.

Bu düşüncelerle, yurt içindeki ve yurt dışındaki bütün vatandaşlarımın, Türk ve İslam dünyasının Ramazan Bayramı'nı tekrar tebrik ediyorum. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum. Bayramın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk getirmesini, dünyanın çeşitli bölgelerinde insanları tehdit eden huzursuzlukların sona ermesini Allah'tan temenni ediyorum.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler