YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, Yargıyı dinledi!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'i kabul etti.
Gül, Yargıyı dinledi!
16 Kasım 2009 / 12:01 Güncelleme: 16 Kasım 2009 / 13:45

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yargıda dinleme haberlerinin ardndan önce Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i ardından da Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'i Köşk'te ağırladı...  

Ergin'le 45 dakika görüşen Gül'ün ikinci konuğuda Hasan Gerçeker'di.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmeyle ilgili ''Herhalde Sayın Cumhurbaşkanı sadece bilgi edinmek istedi bu konularla ilgili. Biz de Yargıtay olarak, Yüksek Mahkeme olarak görüşlerimizi ve yanlış gördüğümüz şeyleri bildirdik'' dedi.

Gerçeker, Çankaya Köşkü'ndeki kabulün ardından Yargıtay'a gelişinde gazetecilerin görüşmeye ilişkin soruları üzerine, Cumhurbaşkanı Gül ile görüştüğünü, daha önce kamuoyuna duyurduğu görüşlerini, düşüncelerini kendisine aktardığını söyledi.

''Görüşme kısa sürdü görüş ayrılığı mı var?'' sorusuna Gerçeker, ''Görüş ayrılığı meselesi değil, biz sadece kendi düşüncelerimizi, görüşlerimizi daha önceki açıklamalarımızda belirttiğimiz hususları kendisine bildirdik'' yanıtını verdik.

''Cumhurbaşkanı'nın size yanıtı ne oldu?'' sorusu üzerine Gerçeker, ''Onu herhalde kendileri açıklarlar'' dedi.

''Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirme gibi bir şey söz konusu mu?'' sorusu üzerine Gerçeker, öyle bir şey konuşmadıklarını belirterek, ''Herhalde Sayın Cumhurbaşkanı sadece bilgi edinmek istedi bu konularla ilgili. Biz de Yargıtay olarak, Yüksek Mahkeme olarak görüşlerimizi ve yanlış gördüğümüz şeyleri bildirdik'' diye konuştu.

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yargıdaki dinlemelerle ilgili açıklamaları ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın dinlemelerle ilgili AK Parti hakkında başlattığı incelemeye ilişkin sözlerinin'' hatırlatılması üzerine Gerçeker, Erdoğan'ın bu konuşmasını dinlemediğini söyledi. Gerçeker, ''Şunu özellikle vurgulamak istiyorum, dinleme yasal olarak da yapılabilir. Ama eğer o yasal olarak yapılan dinleme hukuka uygun değilse, temel hak ve özgürlükleri zedeleyici nitelikte ise mutlaka o yasaların da ilgili mevzuatın da değiştirilmesi gerekir. Bunları da iyi değerlendirmek lazım'' diye konuştu.

Gerçeker, sorular üzerine, yasa değişikliğine ilişkin görüşlerini Cumhurbaşkanı Gül'e ilettiğini de bildirdi.  ''Adalet Bakanlığı başmüfettişleri hakkında inceleme yapma yetkisi Yargıtay'da. Bunun için Adalet Bakanlığından izin alınması gerekiyor. Bu süreç konuşuldu mu?'' sorusu üzerine Gerçeker, ''Hayır. Bizim incelememiz devam ediyor, arkadaşlarımız incelemeyi yapıyor. Daha bitmedi o inceleme. İnceleme sonunda çıkacak duruma göre değerlendirme yapacağız'' dedi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, ''Cumhurbaşkanı bir şey dedi mi, yoksa sadece sizi mi dinledi?'' sorusuna ''Hayır'' yanıtını verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler