YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül ve Şahin'den Kılıç'a mesaj
Gül ve Şahin'den Kılıç'a mesaj
22 Nisan 2010 11:10
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a, Anayasa Mahkemesi'nin 48.yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hukuk devletinde temel hak ve hürriyetlerin güvence altına alınmasının esas olduğunu belirterek, ''Anayasa Mahkemelerinin esas varlık nedeninin de temel hak ve hürriyetlerin teminat altına alınması olduğu dikkate alındığında, bu kurumların hukuk devleti ilkesi açısından hürriyetçi demokrasilerdeki önemi daha iyi anlaşılmaktadır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, bir mesaj yayımlayarak Anayasa Mahkemesinin 48. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Anayasa Mahkemesinin 25 Nisan 1962'de göreve başladığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, yarım yüzyıla yaklaşan tarihiyle anayasa yargısı alanında önemli bir birikime ve deneyime sahip olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:

''Anayasanın 148'inci maddesinde belirtilen düzenlemelerin Anayasa'ya uygunluk denetimini yapmakla görevli ve yetkili olan Anayasa Mahkemesi bu fonksiyonlarıyla Cumhuriyetimizin değişmez nitelikleri arasında yer alan hukuk devleti ilkesini gerçekleştirmek ve bu çerçevede hukukun üstünlüğünü sağlamak bakımından temel Anayasal kurumlarımızdan biridir.

Temel hak ve hürriyetlerin korunması için gerekli kurumlara yer veren diğer anayasal demokrasilerde de Anayasa Mahkemeleri bu kurumların en başında gelmektedir. Bilindiği gibi, hukuk devletinde temel hak ve hürriyetlerin güvence altına alınmış olması esastır. Anayasa Mahkemelerinin esas varlık nedeninin de temel hak ve hürriyetlerin teminat altına alınması olduğu dikkate alındığında, bu kurumların hukuk devleti ilkesi açısından hürriyetçi demokrasilerdeki önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar devam eden reformlarla hukuk sistemimizin düzeyi çok yükselmiştir. Hukuk düzenimizin daha da iyi noktalara getirilmesi bakımından diğer kurumlarımızla birlikte Anayasa Mahkememizin de çok önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum.

And içme töreni Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümüne rastlayan değerli üyelerinize de bu vesileyle yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

48. kuruluş yıl dönümünde Anayasa Mahkemesinin değerli Başkan ve üyeleri ile raportörlerini ve bütün çalışanlarını tebrik eder, başarı, sağlık ve esenlikler dilerim.''

TBMM BAŞKANI ŞAHİN: HAYATİ BİR GÖREV

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 48. yıldönümünü kutladı.

Şahin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a gönderdiği kutlama mesajında şunları kaydetti:

''Kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve TBMM İçtüzüğü'nün şekil ve esas bakımından Anayasaya uygunluğunun denetimini yapan Yüksek Mahkeme, hukuk devleti ilkesinin korunması bakımından hayati bir görevi yerine getirmektedir. Demokratik sistemimizin sağlıklı bir şekilde işlemesine hizmet eden Anayasa Mahkemesi, görevini yaparken, Anayasamız tarafından teminat altına alınan temel hak ve hürriyetleri de korumaktadır. Yüksek mahkeme, kuruluşundan bugüne kadar Anayasamızın kendine tanıdığı yetkiler çerçevesinde görev yapmaktadır.

Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 48. yıl dönümünü, 'Yargı Bağımsızlığı, Tarafsızlığı ve Sorumluluğu' konulu bilimsel bir toplantıyla kutlamanızı da anlamlı bulduğumu ifade etmek isterim.

Uluslararası katılımla gerçekleştirilecek toplantıdan çıkacak görüşlerin, hukuk alanındaki çalışmalara katkı sağlayacağına inanıyorum.

Bu duygularla, Anayasa Mahkemesinin 48. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, yeni ant içecek üyelere ve değerli çalışma arkadaşlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler