YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül ve Erdoğan devrede
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın devreye girmesi ile İstanbul'a İslam bilginleri geliyor.
Gül ve Erdoğan devrede
17 Temmuz 2014 / 05:04 Güncelleme: 17 Temmuz 2014 / 09:09

Türkiye;  Irak ve Suriye’deki iç savaş ortamının  neden olduğu gelişmelerin İslam dünyasının genelinde bir Sünni-Şii  çatışmasına dönüşmemesi için bilimsel ve felsefi düzeyde inisiyatif almaya yöneldi.

Gül, Trabya'da ağırlayacak

Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi toplantısı, bugün İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda başlayacak. Toplantının açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılırken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Sünni ve Şii İslam bilginlerini Tarabya Köşkü’nde iftar yemeğinde ağırlayacak.

Amaç, İslam dünyasında Avrupa'daki Yüzyıl Savaşları benzeri bir çatışma ortamının benzeri bir tablonun İslam coğrafyasında oluşmasını engelleyecek Akil İnsanlar Heyeti oluşturmak.

Toplantı üç gün sürecek

İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda bugün Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi toplantısının açılışı yapılacak. Üç gün sürecek toplantının saat 14.00’deki açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Erdoğan’ın, Suriye ve Irak’taki iç savaş ortamı ve bu gelişmelerin İslam dünyasında gündeme getirdiği Sünni – Şii çatışması çerçevesinde önemli mesajlar vermesi bekleniyor.

Toplantının organizasyonunu Diyanet İşleri Başkanlığı yapıyor. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, konferansa İslam dünyasından yarısını Şiilerin oluşturacağı din bilginlerinin ve etkili isimlerin katılacağını söyledi. Görmez, mezhep çatışmasını önlemek için Akil İnsanlar Heyeti oluşturmayı planladıklarını da açıkladı.          

Görmez, şu açıklamada bulunmuştu:

''Avrasya coğrafyasındaki bütün dini kurumlar, onların başındaki başkanları, ve çatışma coğrafyasından tüm ülkelerden Irak’tan Suriye’den Lübnan’dan, Körfez’den Yemenden, Suudiarabistan’dan, toplumda saygı uyandıran ne kadar ilim adamı varsa davet ettik. Birlikte İstanbul’da toplantı yapacağız. Bir İslam Bilginleri insiyatifi olacak. Barış, itidal ve sağduyu insiyatifi diyebileceğimiz bir insiyatif oluşturacağız. Gelen alimlerden bir akiller heyeti de oluşturmayı hedefliyoruz. İhtilafları erteleyerek kanı , gözyaşını durdurma müzakerelerini başlatmak üzere böyle bir insiyatif almayı planlıyoruz.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler