YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül: Türkiye asla affetmeyecek
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çorum'da yaptığı açıklamada"İsrail en önemli hatalardan birini yaptı. Artık Türkiye-İsrail ilişkileri eskisi gibi olmaz" dedi
Gül: Türkiye asla affetmeyecek
03 Haziran 2010 / 13:56 Güncelleme: 03 Haziran 2010 / 15:34

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıya ilişkin, ''İsrail tarihin en önemli hatalarından birisini yaptı. Bu yanlışın ne büyük bir yanlış olduğunu ileride çok daha fazla anlayacaktır.

Şüphesiz ki Türkiye kendi vatandaşlarına ve kendi gemisine karşı uluslararası sularda yapılan böyle bir saldırıyı asla affetmeyecektir. Soğukkanlı bir şekilde bunun gereğini yapacaktır'' dedi. 

Gül, İsrail'in pişman olacağı bir yanlış yaptığını ifade ederek, ''Bu çok önemli bir olaydır ve bu olay takip edilecektir. Unutulacak, unutturulacak ve üstü kapatılacak bir konu değildir. Bu saatten sonra Türk-İsrail ilişkileri hiçbir zaman eskisi gibi olmaz'' dedi.

KENDİ HALKINA YÜK OLMAYA BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Gül, ''İsrail aslında kendi geleceğiyle ilgili çok yanlış işler yapmaktadır. İsrail'deki hükümet kendi halkına yük olmaya başlamıştır'' dedi.

Gül, Çorum Valiliği'ni ziyareti sırasında gazetecilerin İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısına ilişkin sorularını yanıtladı.

''Türkiye'nin Orta Doğu'da artık arabulucu rolü üstlenemeyeceğine'' ilişkin değerlendirmeler yapıldığının hatırlatılması ve Orta Doğu barış sürecinin bu durumdan nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine Gül, bu meselenin Türkiye-İsrail meselesi olmadığını, İsrail ile insanlığın meselesi olduğunu söyledi.

Dünyanın bunu böyle görmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, İsrail'in yardım konvoyuna yaptığı saldırıda Türk vatandaşlarının öldürülmesiyle, konunun ayrı bir hal aldığını kaydetti.

İsrail'in davranışları ve politikalarının ne İsrail-Filistin sorunu ne İsrail-Arap sorunu ne de Türkiye-İsrail sorunu olduğunu bildiren Gül, bunun İsrail ile bütün insanlığın meselesi olduğunun altını çizdi.

Gül, şunları kaydetti:

''İsrail aslında kendi geleceğiyle ilgili çok yanlış işler yapmaktadır. İsrail'deki hükümet kendi halkına yük olmaya başlamıştır. Yaptıkları politikalar kendi geleceklerini karartmaktadır. Bu söylediklerim anlayan için çok önemli laflardır. Ben uzaktan konuşarak herhangi bir şekilde hamaset yapmıyorum. Bu söylediğim lafların bütün İsrailliler tarafından ve bu konuyla ilgilenen başta ABD'deki yetkililer olmak üzere herkes tarafından çok iyi değerlendirilmesi gerekir.'' (A.A.)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler