YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül terfileri değerlendirdi...
Ergenekon süreci aynı ciddiyetle devam eder...
Gül terfileri değerlendirdi...
01 Nisan 2011 / 08:37 Güncelleme: 01 Nisan 2011 / 08:39

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili görev değişikliğini değerlendirdi. Devlet işinde devamlılığın esas olduğuna dikkat çeken Gül, bunun kişilere göre değişmeyeceğinin altını çizdi: "Savcılar yeni görevlerine terfi etti. Görev yaparken kanun ne diyorsa ona göre yapılır. Sürecin aynı ciddiyetle devam edeceğinden tereddüdüm yok."

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların görev yerlerini değiştirmesi kamuoyunda tartışmalara yol açtı. Kararın, Ergenekon'la ilgili yargı sürecini nasıl etkileyeceği merak edilirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hukuka olan inancını dile getirdi. Dün 'Diyabeti Durduralım' projesi kapsamında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen etkinliğin ardından basın mensuplarıyla sohbet eden Cumhurbaşkanı, 'savcıların yeni görevlerine terfi ettiğinin' altını çizdi. Dava sürecinin aynı ciddiyetle devam edeceğinden tereddüdü olmadığını vurgulayan Gül, "Devletin işinde devamlılık olur. Kişilere göre olmaz. Dava geneliyle ilgili olarak hukuk ne diyorsa herkes ayırım yapmadan buna devam eder." dedi. Sürecin hızlı işlemesi temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı, gözaltı süresinin uzaması konusunda ise yorum yapmadı: "Yargının işi."

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların başka görevlere tayinlerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dava sürecinin aynı ciddiyetle devam edeceğinden tereddüdü olmadığını söyledi. Gül, "Devletin işinde devamlılık olur. Kişilere göre olmaz. Dava geneliyle ilgili olarak hukuk ne diyorsa herkes ayırım yapmadan buna devam eder." dedi.

Cumhurbaşkanı, 'Diyabeti Durduralım' projesi kapsamında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen etkinliğin ardından basın mensuplarıyla sohbet etti. Cumhurbaşkanı'nın gündeme ilişkin sorulara verdiği cevaplar şöyle:

Ergenekon savcılarının terfisi ve tayinler...

Devletin işinde devamlılık olur. Kişilere göre olmaz. Görev yaparken kanun, yasa ne diyorsa ona göre yapılır. Aynı ciddiyetle devam edeceğinden tereddüdüm yok.

Gözaltı süresinin uzaması...

Yargının işi.

Süreci nasıl etkiler?

Temel bir şey, sürecin hızlı devam etmesi en büyük arzumuz.

Süreç devam eder mi?

Yargılamayı yapan savcılar yeni görevlerine terfi ettiler. Dava geneliyle ilgili olarak hukuk, kanunlar ne diyorsa herkes ayırım yapmadan buna devam eder.

Beşar Esed'in açıklamalarını nasıl buldunuz? Suriye'deki gelişmeleri takip ediyor musunuz?

Komşularımızı yakından takip ediyoruz. Bölgemizin istikrarı açısından önemli. Komşularımızda ne olursa bizim için önemli olur. Suriye ile yakın ilişki içindeyiz. Suriye'de bazı reformların yapılması için temas halindeyiz. Onlar da yapmak istiyor. Ancak nasıl yapılacağı konusunda sıkıntılar çekiyorlar. Yoksa bugünkü dünyada Akdeniz'in kıyısında kapalı rejim olmaz. Beşar Esed de reform yapma konusunda çok arzulu. Dilerim ki kendi ellerini güçlendirirler. Suriye, bizim için çok önemli.

Ahmet Türk'ün açıklamaları için konuşacak mısınız?

Hayır... hayır.

Gabon'da kumsalda yürümüştünüz, balıkçı ile nasıl anlaştınız?

Onlar eski sömürge. Bu nedenle İngilizce, Fransızca biliyorlar. 'Okyanusa nasıl çıkıyorsunuz?' dedim. 'Gece çok yağış vardı, çıkabildiniz mi?' diye sordum. 'Çıktık. 3-4 kişi çıkıyoruz.' dedi. Ağlarını sahilde bırakıyorlarmış. 'Bir motor olsa' dedim kayıkta, sana versek. Şöyle bir baktı. Bir rüya gibi onun için tabii.

Milli maçı izlediniz mi, nasıl buldunuz?

Pek iyi oynamadık ama sonuç iyi. İki gol attık. Kazandığımız iyi oldu. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler