YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül sözünü tuttu
Gül sözünü tuttu
13 Temmuz 2012 10:08
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Gabon’daki arkadaşını” unutmadı. Gül’ün Gabon’daki balıkçı dostuna verdiği söz yarın tutulacak. Balıkçı Nyovvor Ayao’ya, rica ettiği tekne motoru törenle teslim edilecek.

Gabon’a 2011 Mart ayında resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı, sahilde yürüyüş yaparken bir balıkçıyla karşılaşmış, onunla uzun sohbeti objektiflere yansımıştı.

Sohbet sırasında Cumhurbaşkanı Gül, balıkçı Nyovvor Ayao’nun teknesini incelemiş, neden teknede motor olmadığını sormuştu. Balıkçı’nın “Alacak param yok” sözü üzerine ise göndermeye söz vermişti.

Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinden yaklaşık bir yıl sonra İslam İşbirliği Örgütü’nün bir toplantısı için gittiğim Gabon’da ben de sohbet etme fırsatı buldum Gabon’lu balıkçıyla.

Ayao, yine sahilde, teknesinin başında yaptığımız sohbette, “arkadaşım” diye hitap ettiği Abdullah Gül’ün sözünü hatırlattı.

Haberin yayınlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı derhal harekete geçti.

Bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatı ile Gabon’daki Türk Büyükelçiliği balıkçı Ayao ile temasa geçti. Teknesi için nasıl bir motor istediği öğrenildi.

Balıkçı’nın hangi motoru istediği öğrenildikten sonra (balıkçı Yamaha bir motor istediğini söyledi. Büyükelçilik ücretin 3926 Euro olduğunu Ankara’ya bildirdi) bu raporun temini talimatı verildi.

Motorun ücretini TİKA verdi. Balıkçı Ayao’nun, tekne motorunun yanısıra bir de balık ağı ricası da geri çevrilmedi.

Türkiye’nin Gabon Büyükelçiliği’nin Gabon’dan satın aldığı motor ve ağ, yarın düzenlenecek küçük bir törenle Ayao’ya teslim edilecek.

Tören, Ayao’nun talebi üzerine Cumhurbaşkanı Gül’le ziyaretinden bu yana balıkçı ile irtibatı hiç koparmayan Gabon’un başkenti Libreville’deki Türk okulunda gerçekleştirecek. Motor ve ağ, Ayao’ya Gabon’daki Türk Büyükelçisi Ahmet Demiral tarafından teslim edilecek. Hürriyet

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler