YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül: Sorunlar önüne geçilemez bir hal almadan...
Gül: Sorunlar önüne geçilemez bir hal almadan...
05 Haziran 2014 12:08
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sorunlar önüne geçilemez bir hal almadan, çevre konusunda hızlı ve sorumlu şekilde harekete geçilmesi, ekoloji ve ekonomi arasındaki uyumu gözeten bir kalkınma anlayışının benimsenmesi, geleceğe yönelik uzun vadeli plan ve programların uygulanmaya başlanması ve toplumun her kesiminin bu konuda eğitilmesinin elzem olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çevre sorunlarının dünyanın karşı karşıya olduğu en hayati meselelerin başında geldiğini ifade eden Gül, tükenebilir olduğu gerçeği göz ardı edilerek kaynakların sınırsızca kullanımı, çevre kirliliği konusunda gerekli duyarlılığın gösterilmemesi, doğal dengenin bozulmasına zemin hazırlayan bilinçsiz tüketim alışkanlığı ve tüm bunların sonucunda ortaya çıkan sorunların küresel niteliğinin ve büyüklüğünün, konunun tüm ülkelerce işbirliği içinde ele alınmasını zorunlu kıldığını vurguladı.

Çevre sorunlarının, havanın, toprağın ve suyun kirlenmesinden küresel ısınmaya, iklim değişikliklerinden çölleşme, kuraklık ve susuzluğa kadar tüm insanlığı tehdit ettiğine dikkati çeken Gül, mesajında "Bu nedenle sorunlar önüne geçilemez bir hal almadan, çevre konusunda hızlı ve sorumlu şekilde harekete geçilmesi, ekoloji ve ekonomi arasındaki uyumu gözeten bir kalkınma anlayışının benimsenmesi, geleceğe yönelik uzun vadeli plan ve programların uygulanmaya başlanması ve toplumun her kesiminin bu konuda eğitilmesi elzemdir" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye tüm uluslararası girişimlere destek veriyor"

Çevre sorunlarının sınır aşan boyutu nedeniyle yürütülen çalışmaların da küresel ölçekte ele alınması gerektiğini kaydeden Gül, mesajında şu değerlendirmelere yer verdi:

"Sadece bugünü kurtaracak, kendi ülkemize, refahımıza ve mutluluğumuza yönelik çözüm önerileri yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla tüm insanlığın sağlık, refah ve mutluluğunun gözetilmesi, ülkelere düşen en önemli sorumluluktur. Kyoto Protokolü'ne ve diğer sözleşmelere taraf olan Türkiye, çevre konusunda yürütülen tüm uluslararası girişimlere destek vermektedir. Çevre sorunlarının çözümü, iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir kalkınmanın uygulanması konusunda Türkiye üzerine düşen sorumlulukların bilinciyle hareket etmektedir."

"Çevre konusundaki duyarlılığın gelişmiş olmasını memnuniyetle karşılıyorum"

Çevre konusunda herkesin alabileceği bireysel ve basit tedbirlerin çözüme katkı sağlayacağına vurgu yapan Gül, şunları kaydetti:

"Çevreyi kirletmekten kaçınmak, doğal kaynakları tasarruflu kullanmak, devlet kurumları ve sivil toplum örgütlerince yürütülen ağaçlandırma kampanyalarına destek olmak bu tedbirlerin başında gelmektedir. Toplumumuzun çevre konusunda erken yaşlardan başlayarak bilinçlendirilmesi, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmanın ilk ve en önemli adımını oluşturacaktır.

Çevre sorunlarını, eğitim, sağlık gibi ülkemizin en öncelikli konularından gördüğümü ve bu alanda yapılan çalışmaları desteklediğimi bir kez daha belirtmek istiyorum. Toplumumuzda çevre konusundaki duyarlılığın gelişmiş olmasını memnuniyetle karşılıyorum."

Cumhurbaşkanı Gül mesajını, tüm insanların barış ve huzur içinde, çevrenin ve doğanın korunduğu bir dünyada yaşaması umuduyla Dünya Çevre Günü'nü kutlayarak bitirdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler