YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül: Somali'nin yanındayız
Gül: Somali'nin yanındayız
05 Aralık 2012 22:05
Gül, Türk halkının, Somali'nin yarınlara umutla baktığı bu yeni dönemde de geçmişte olduğu gibi bütün imkanlarıyla Somalili kardeşlerinin yanında yer alacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud onuruna akşam yemeği verdi.

Çankaya Köşkü'ndeki yemekte, Cumhurbaşkanı Gül ve Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, konukları Küçük Resepsiyon Salonu'nun girişinde karşıladı.

Gül, yemekteki konuşmasına, Mahmud ve beraberindekileri Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek başladı.

Türkiye ve Somali halkları arasındaki bağların geçmişinin 16. yüzyıla kadar uzandığını anımsatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir yıl önce yeniden faaliyete geçen Mogadişu Büyükelçiliğimiz, Somali makamlarıyla yürüttüğü yakın çalışmaları, kapsayıcı bir yaklaşımla her alanda daha ileriye taşımaya hazırdır. Hiçbir karşılık beklemeden Somali halkının yardımına koşan Türk sivil toplum kuruluşlarının özverili faaliyetleri her türlü takdirin üstündedir ve eminim kararlı biçimde sürdürülecektir. Bugün burada da aramızda Somali'de, Mogadişu'da çalışan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, başkanları bulunmaktadır.''

''Türk halkı, Somali'nin yarınlara umutla baktığı bu yeni dönemde geçmişte olduğu gibi Somalili kardeşlerinin yanında bütün imkanlarıyla yer alacaktır'' diyen Gül, özellikle güvenlik ve Somali silahlı kuvvetlerinin kurulması konusundaki görüşmelerin ve hazırlıkların devam ettiğini, Somali'de istikrarın sağlanmasında, Somali silahlı kuvvetlerinin sağlam bir şekilde kurulmasında Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin büyük katkısı olacağını söyledi. 

İyi ve kötü günleri birlikte yaşadık

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud da zor bir geçiş dönemi yaşadıklarının ancak bugün Somali halkının kaderlerini değiştirme konusunda kararlı olduğunun altını çizerek, gerçekleştirilen seçimlerle şeffaf ve demokratik bir yönetime geçildiğini ifade etti. Bu süreçte Mogadişu'daki Türklerin iyi günde de kötü günde de yanlarında olduğunu dile getiren Mahmud, ''Türkiye'nin Somali'nin gelecek nesillerine verdiği destekten büyük memnuniyet duyuyoruz'' dedi.

Yemeğe, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, milletvekilleri, iş adamları ile Cansuyu Derneği ve Kimse Yok Mu Derneği'nin genel başkanlarının da aralarında bulunduğu Somali'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler