YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül saldırıyı bakın nasıl değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Gül: "Ne zaman çözüm gündeme gelse provokasyonlar oluyor..."
Gül saldırıyı bakın nasıl değerlendirdi
09 Aralık 2009 / 09:05 Güncelleme: 09 Aralık 2009 / 09:06

Son iki haftada meydana gelen eylemleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaşananların 'provokasyon' olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, sorunun demokratik yollardan çözümünün gündeme geldiği zamanlarda bu tür provokasyonların olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gibi Başbakan Tayyip Erdoğan da kanlı eylemin yeri ve zamanlamasına dikkat çekti. Başbakan'ın millete karşı bir provokasyonun olduğunu söylemesi, akla geçmiş yıllardaki benzer saldırıları getirdi. Özellikle son iki yılda Güneydoğu merkezli yaşanan gelişmelerde dikkat çekici benzerlikler bulunuyor.

ÖNCE GERİLİM, SONRA KANLI EYLEM

  • Güneydoğu günlerce gösterilerle karıştı. Eylülde Beşağaç katliamı yapıldı. 12 köylü hunharca öldürüldü. Ekim ayında Şırnak baskını yaşandı. 21 Ekim'de ise Dağlıca baskını gerçekleşti ve 12 asker şehit edildi.
  • Ergenekon soruşturması çerçevesinde ele geçirilen belgelerde ise Dağlıca baskınının Türk-Kürt çatışması çıkarmak için tertiplendiği ortaya çıktı.
  •  
  • Ülkenin doğu ve güneydoğusu gösterilerle karıştı. Olaylar günlerce sürdü ve ülke gerildi. Çok geçmeden kanlı bir saldırı haberi geldi. 4 Kasım günü yaşanan Aktütün baskınında 15 asker şehit edildi, 23 asker yaralandı.
  • Aktütün baskınından sonra çıkan belgelerde de tıpkı Dağlıca'daki gibi saldırının göz göre göre geldiği belirlendi. Tüm istihbarat ihbarlarına rağmen olayın gerçekleştiği bölgede tedbir alınmadığı anlaşıldı.
  •  
  • Gösteriler günlerdir sürüyor. Ülkenin gerildiği bir dönemde önceki gün kutuplaşmayı artıracak bir saldırı daha yaşandı. Hiçbir örgütün üstlenmediği Reşadiye'deki hain pusuda 7 asker şehit oldu.

Cumhurbaşkanı: Olay tamamen provokasyon

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tokat'ta 7 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi de dahil, sokak gösterileri ve son dönemde yaşanan benzer olayların 'provokasyon' olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, 'sorunun demokratik yollardan çözümünün gündeme geldiği zamanlarda bu tür provokasyonların yaşandığını' anlattı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Çankaya Köşkü'nde SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergün ve beraberindeki heyeti kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede SHP lideri Ergün, demokratik açılım çalışmalarına destek verdiklerini açıkladı. Edinilen bilgilere göre Ergün, başörtüsü yasağının kaldırılmasını, 1982 Anayasası'nın tümüyle değiştirilmesini, Alevi açılımının hayata geçirilmesini ve Kürt açılımının da yaşanan bütün provokasyonlara rağmen devam ettirilmesini istedi. Cumhurbaşkanı, kendisinin de benzer düşüncelerde olduğunu ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "Ne zaman sorunun demokratik yollardan çözümü gündeme gelse bu tür provokasyonlar oluyor." ifadesini kullandığı aktarıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler