YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül Rusya'ya gidiyor...
Gül Rusya'ya gidiyor...
07 Eylül 2011 10:55
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yarın Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yaroslavl kentinde düzenlenen 'Küresel Siyasi Forum' toplantısına katılmak üzere yarın Rusya'ya günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.  

Tarihi kent Yaroslavl'ın üçüncü kez ev sahipliği yaptığı forum, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in himayesinde düzenleniyor. Bu yıl, 'Toplumsal Çeşitlilik Çağında Modern Devlet' temasıyla toplanacak forum kapsamında, Gül de bir konuşma yapacak. 

Cumhurbaşkanı Gül, günübirlik ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Medvedev ile baş başa bir görüşme gerçekleştirecek. 

Çalışmalarına bugün başlayacak ve iki gün sürecek foruma 40'dan fazla ülkeden 500'ün üzerinde konuğun katılması bekleniyor. 

Forumda, etnik, kültürel ve ekonomik yapılarındaki hızlı değişiklikler nedeniyle sorunlarla karşı karşıya kalan modern devletlerde, eşit bir yaşam için nasıl önlemler alınacağı, demokratik yönetimlerle bu sorunların nasıl aşılacağı gündeme gelecek. Bu çerçevede göçmenlerin entegrasyonuyla ilgili konular da masaya yatırılacak. 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen foruma, önceki yıllarda Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigues Zapatero, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Fransa Başbakanı François Fillon da katılmıştı. 

Forum için Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de Yaroslavl'a gelmesi bekleniyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler