YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, Obama görüşmesi sona erdi
Gül, Obama görüşmesi sona erdi
Gül, Obama görüşmesi sona erdi
21 Mayıs 2012 / 22:25 Güncelleme: 21 Mayıs 2012 / 23:50
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sona erdi. Gül'ün, NATO zirvesi sırasında bir araya geldiği Obama ile görüşmesi yaklaşık yarım saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO zirvesi sırasında bir araya geldiği ABD Başkanı Barack Obama'ya, Türkiye'nin, terörle mücadele konusunda ABD'den taleplerinin karşılanmasını beklediklerini söyledi. Gül, özellikle silahlı insansız hava araçlarının satışı konusunda netice alamadıklarını belirtti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Obama da insansız hava araçlarının satışı konusunda, ''ihtiyacınızı anlıyoruz. Bizim de gündemimizde var bu konu ama bu tek başına yapabileceğim bir şey değil. Önümüzde Kongre var'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinde, Türkiye'nin terörle mücadelede ABD'den beklentilerini gündeme getirerek, özellikle silahlı insansız hava araçlarının satışı konusunda netice alamadıklarını bildirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede ilk sözü Obama aldı ve Türkiye'nin NATO zirvesindeki oturumlar boyunca çok yapıcı rol oynadığını belirterek, ABD'nin değerli bir müttefiki olarak Türkiye'nin yapıcı katkısına teşekkür etti.

Görüşmede terörle mücadele konusunu gündeme getiren Gül, Türkiye'nin taleplerini hatırlattı ve bunların karşılanmasını beklediklerini söyledi.

Obama'ya, ABD'nin bu konuda olumlu bir anlayışla çalıştığını bildiklerini ama bir an önce sonuç almaları gerektiğini belirten Gül, özellikle silahlı insansız hava araçlarının satışı konusunda şu ana kadar netice alamadıklarını ifade etti.

Daha sonra sözü alan Obama, ''Türk-Amerikan ilişkilerini gerçekten de çok iyi bir yere getirdikleri hususunda Gül'e katıldığını'' söyledi. Obama, Gül'ün terörle mücadele konusundaki sözlerine cevaben de ''Bu söylediklerinizin hepsini dikkatle dinledim. Satışlar konusunda önümüzde Kongre var, bu bizim tek başımıza yapabileceğimiz bir iş değil. Dolayısıyla burada biraz çalışmamız gerek, onu da yapıyoruz'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler