YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül ne için fırsat kaçtı dedi?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin daha iyi bir anayasaya sahip olması yönünde büyük bir mutabakat olduğunu, ancak yeni bir anayasa için fırsatın kaçırıldığını söyledi.
Gül ne için fırsat kaçtı dedi?
07 Şubat 2010 / 19:46 Güncelleme: 07 Şubat 2010 / 19:50

Resmi ziyaret için Hindistan yolculuğuna İstanbul'dan çıkan Abdullah Gül, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM'nin küçümsenmemesi gerektiğini, çünkü Türkiye'deki bütün siyasi akımların ve fikirlerin parlamentoda temsil edildiğini söyledi.

Yeni bir anayasa için de büyük bir mutabakat olduğunu ifade eden Gül, ''Bu Meclis'e yeni bir anayasa yapmak yakışırdı ama çeşitli sebeplerden dolayı bu fırsat kaçırıldı'' dedi. Gül, parça parça yapılan değişiklik girişimleri için de bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

Türkiye'de yoğun bir gündem yaşanırken, bir haftalık seyahatle ülkeden uzak kalacağı hatırlatılan Gül, ''Tamamen içe kapanırsak çok büyük fırsatları kaçırırız'' cevabını verdi.

Gül, yakın siyasi tarihte bunun örneklerinin bulunduğunu anımsatarak, ''İnanılmaz bir yarış var. Gerçek gündemimizin, bu yarışta bizim en iyi şekilde yer alıp geleceğin Türkiye'sini hazırlamak olması gerekiyor'' diye konuştu.

Türkiye'nin gelişmesinden de örnekler veren Gül, beraberindeki iş adamlarının artık ''milyonlardan bahsetmediğini'' vurgulayarak, ''Daha önce adını duymadığımız bir iş adamı 'bizim işimiz yarım milyar dolar' diyor, Türkiye ekonomide göz kamaştıran bir sınav veriyor'' dedi.

Gül, ekonomik hamlelerden söz ederken, şehirleşmenin ve modernleşmenin hızla geldiği noktadan dolayı ''moderniteden doğan şaşkınlığın'' yol açtığı sorunların içinden geçildiğini belirtti.

TBMM'de yaşanan kavga konusundaki bir soru üzerine Gül, olaydan sonra bütün partilerin milletvekillerinin üzgün olduğunu düşündüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, ''Saygılı ve seviyeli siyasi mücadele Türkiye'nin gücüne güç katar'' dedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler