YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, Nahçıvan'dan döndü
Cmhurbaşkanı Gül, Ankara'ya geldi
Gül, Nahçıvan'dan döndü
03 Ekim 2009 / 18:21 Güncelleme: 03 Ekim 2009 / 19:25

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'nde Devlet Başkanları Konseyi kurulmasının kararlaştırılmasıyla kurumsallaşma konusunda mutabakata varıldığını belirterek, ''Böylece bir rüya gerçekleşti'' dedi.
        

Gül, Nahçıvan'dan dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, zirvenin başarıya ulaşması için çaba gösteren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e teşekkür etti.
        

Zirveye katılan diğer ülkelerin devlet başkanlarıyla ikili görüşmeler yaptığını, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve iki ülkenin Dışişleri bakanlarıyla ayrı bir toplantı gerçekleştirdiklerini anlatan Gül, görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığını kaydetti.
        

Zirve vesilesiyle beş Türk Cumhuriyetinin bir araya geldiğini ifade eden Gül, ''Zirve Türk dili konuşan ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve bu ilişkilere derinlik kazandırılması açısından yararlı geçti'' dedi.
        

Cumhurbaşkanı Gül, ''tarihi'' diye nitelediği zirvede önemli kararlar alındığını da belirtti. Zirvede, ''Türk Konseyi'' adı altında yeni bir uluslararası örgüt kurulduğunu ifade eden Gül, tüzüğü onaylanan konseyin  uluslararası örgütler içinden ayrı bir örgüt olarak yerini aldığını söyledi.
        

Kurumsallaşma kararından mutluluk duyduğunu dile getiren Gül, ''1992'de başlayan zirveler buluşma şeklinde devam ederken kurumsallaşma fikrinde  mutabakata vardık, böylece bir rüya gerçekleşti'' diye konuştu.
        

Cumhurbaşkanı Gül, bundan sonra konseyin alt birimlerinin de oluşturulacağını anlatarak sekretaryanın İstanbul'da olacağını kaydetti.
        

Kazakistan'da ise Türk Akademisi kurulacağını bildiren Gül, oluşumla ilgili diğer faaliyetlerin de diğer Türk Cumhuriyetleri'ne dağıtılacağını açıkladı. Gül, bu oluşumla bütün Türk dünyasındaki işbirliği ve dayanışmanın ileri düzeye taşınacağını vurguladı.
        

Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve iki ülkenin Dışişleri Bakanları'nın katılımıyla bu sabah yaptıkları toplantıda son durumun gözden geçirildiğini belirterek, karşılıklı güven tazelendiğini ve işbirliğinin devam edeceğini kaydetti.

T.C.D.ti Cumhurbaşkan'ları.
 // ibrahim çelikoğlu
Kader buya.Talihsizlik yakamıza yapışmış,Atatürk tam başarı anında vefat etmiş,o gün bu gün nasibimiz bağlanmıştır.Sayın Gül'ün perfermansı ümitlerimizi yeşertiyor.Ve.Buna tahammül edemiyenler var."Çamur at,tutmazsa izi kalsın"zihniyetiyle devletle oyun uynuyor
,mahiyeti? Umurlarında bile değil.Suçu birazda kendimizde aramak gerek.Milletçe vatan değerlerine sahip çıkıp,Anayasamızı,Cumhuriyetimizi korumaktan korkarsak başımıza bunlar gelir.Kanal a bile yo...
03 Ekim 2009 21:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler