YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, İtalya ziyaretine 2 CHP’li vekili davet etti
Gül, İtalya ziyaretine 2 CHP’li vekili davet etti
13 Ocak 2014 20:14
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İtalya’ya yapacağı ziyarette kendisine eşlik etmesi için 2 CHP’li vekili davet ettiğini belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Yurtdışı yasağının ivedilikle yeniden değerlendirilmesini, bu hukuksuz hukuk kararın ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. TBMM Başkanı’na bu konuda hassasiyetimi ilettik. Kendisi de bizim hassasiyetimizi doğru kabul ederek üzerine düşeni yapacağını bize söyledi” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptığı görüşmenin ardından Ömer Süha Aldan, Sinan Aygün, Levent Gök ve Mehmet Haberal ile birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İtalya’ya yapacağı ziyarette kendisine eşlik etmesi için 2 CHP’li vekili davet ettiğini belirtti.

Bu davetten çok memnun olduklarını söyleyen Engin Altay, “Cumhurbaşkanlığı makamında grubumuza bir yazı geldi. Bu yazı ile Sayın Cumhurbaşkanımızın 28-31 Ocak tarihleri arasında İtalya’ya yapacağı resmi ziyarete CHP’den 2 milletvekilinin kendisine eşlik etmesini istediler. Biz 2 milletvekilimizin Sayın Cumhurbaşkanına eşlik ve refakat etmek üzere Köşke yazı hazırlıyorduk ki, ismini yazdığımız milletvekili arkadaşlarımız kendileri ile ilgili yurtdışı çıkış yasağı olduğunu, bunun Cumhurbaşkanı ile bile bile olsa bir sorun olabileceğini grubumuza bildirdiler. Bu yasağı hukuksuzluk olarak algılıyoruz. Bir saygısızlık ve hakaret olarak algılıyorum. Onun üzerine 2 başka arkadaşı tedbiren bildirdik, durumu da Meclis Başkanı ile paylaştık” diye konuştu.

“Yurtdışı yasağının ivedilikle yeniden değerlendirilmesini, bu hukuksuz hukuk kararın ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. TBMM Başkanı’na bu konuda hassasiyetimi ilettik. Kendisi de bizim hassasiyetimizi doğru kabul ederek üzerine düşeni yapacağını bize söyledi” diyen Engin Altay, en son tahliye olan milletvekillerine yurtdışı yasağı konulmayıp da kendi milletvekillerine yurtdışı yasağı konulmasına anlam veremediklerini söyledi.
HSYK düzenlemesinin anayasaya aykırı olup olmadığı konusunda Anayasa Komisyonu’nun toplanıp toplanmamasıyla ilgili tartışmalarla ilgili konuşan Altay, “Anayasa Komisyonu’nun toplanmaması, Komisyon Başkanı’nın komisyonu toplantıya çağırmaması diye bir şey söz konu değil. Buna cüret ederse 26. maddeye göre çok büyük suç işlemiş olur. Sayın Başkan’ın da bu suçu işlettireceği kanaati bende yok. ‘Toplamam’ demek anarşizm olur. Burhan Kuzu’nun anarşist bir tavır takınacağını sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler