YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül iddiaları Genelkurmay'a sordu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Karakol hazır değildi' iddiası üzerine Genelkurmay'dan bilgi istedi
Gül iddiaları Genelkurmay'a sordu
05 Mayıs 2010 / 10:22 Güncelleme: 05 Mayıs 2010 / 11:09

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 4 şehidin verildiği Tunceli'deki Sarıyayla Karakolu baskınıyla ilgili, "Karakol hazır değildi" iddiası üzerine Genelkurmay Başkanlığı'ndan bilgi istedi.

Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Mustafa Bıyık, 30 Nisan 2010 tarihinde Tunceli'nin Nazımiye ilçesi Sarıyayla Karakoluna yapılan terör saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e brifing verdi.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül'ün Genelkurmay Başkanlığından, konuya ilişkin bilgi istemesi üzerine yapılan görüşme, dün Çankaya Köşkü'nde gerçekleşti.

Genelkurmay Başkanlığı, 30 Nisan'daki saldırı ile ilgili basında çıkan haberler üzerine dün bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "4 Mayıs tarihli günlük basında; Tunceli- Nizamiye Sarıyayla Jandarma Karakolu'na, anılan karakolda daha önce kısa dönem askerlik yapmış ve terhis olmuş bir kişinin yazdığı mektuba atfen, 30 Nisan 2010 tarihinde teröristler tarafından yapılan saldırı eylemi sırasında; termal kameralar ile karakoldaki iki uçaksavar silahından birinin ve yağmurdan ıslanması nedeniyle G-3 piyade tüfeklerinin çalışmadığı, istihbarat raporlarına rağmen karakolun olası saldırılara karşı hazırlıklı olmadığı, karakol silah ve teçhizatının zayıf olduğu yönünde basında haberler yer almıştır. Haberde yer alan hususların, saldırı anında karakolda dahi olmayan bir hayali şahsın asılsız ve maksatlı ifadelerine dayandırıldığı ve tamamen gerçek dışı olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

sorumlu kim?..
 // ibrahim çelikoğlu
Zor durumlarda,çatışmanın gücü ve niteliğine göre savunma stratejisi şarttır.Karakollar coğrafya nitelikleri gereği korunamıyacak
durumdaysa,silaha karşı dayanıklı olmaları şarttır.Karakol yapmak ekenomiye istihdama katkı yapan zarar değil fayda getiren bir iştir.
Kum yerli,çimento yerli,demir yerli,işçi yerli işçi iş bulacak,fabrikalar çalışacak çalışanlar can bulacak,satın alma güçleri oluşacak,ekenomi yeşerecektir.Neden yapılmaz?Akıl işi değildir...
05 Mayıs 2010 10:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler