YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül için 7 yıl formülü bulundu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi 5 yıl mı 7 yıl mı? Tartışmalar sürüyor. 7 yıl formülü ise şöyle bulundu.
Gül için 7 yıl formülü bulundu
16 Şubat 2010 / 09:26 Güncelleme: 16 Şubat 2010 / 09:27

 

Abdullah Gül göreve geldiğinde Cumhurbaşkanlığı süresi 7 yıldı. O görevdeyken yapılan referandumla Cumhurbaşkanları 5 yıl süreyle iki kez gelme hakkına sahip oldu. Peki bu durumda Gül'ün görev süresi 5 yıl mı 7 yıl mı?

Tartışmalar sürüyor.

TBMM Kanun ve Kararlar Müdürlüğü, mevcut Cumhurbaşkanı’nın süresinin yasada yazılması gerektiğini bildirdi ancak Cumhurbaşkanlığı Seçimi Tasarısı’nı görüşen Anayasa Alt Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Gül’ün görev süresine yasada yer vermeyeceklerini söyledi.

Üstün, “2014’e kadar kalmak Sayın Gül’ün hakkıdır. Cumhurbaşkanı’nın süresini kanuna yazarsanız risk doğabilir” dedi.

Hürriyet'e göre; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresiyle ilgili tartışmalar üzerine, gözler Cumhurbaşkanlığı Seçimi Tasarısı’nı görüşen Meclis Anayasa Alt Komisyonu’na çevrildi.

YASADA GÖREV SÜRESİNE YER VERİLMEYECEK

TBMM Kanun ve Kararlar Müdürlüğü, Meclis Başkanlığı’na sunduğu raporda, mevcut Cumhurbaşkanı’nın süresinin yasada yazılması gerektiğini bildirdi. Tartışmaları değerlendiren Anayasa Alt Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ise yasada Gül’ün görev süresine yer vermeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

MECLİS KARARIYLA

Gül için de milletvekilleri için de kazanılmış hak vardır. Milletvekillerinin süresi 5 yıl, Cumhurbaşkanı’nınki 7 yıldır. Ancak Ak Parti’nin bir taahhüdü oldu, ‘Ben 4 yılda seçime gideceğim’ dedi. Ama 2014’e kadar kalmak Sayın Gül’ün hakkıdır. Biz bunu kanunla değil, Meclis kararıyla yapacağız. Cumhurbaşkanı’nın süresini kanuna yazarsanız bir risk doğabilir. YSK, ‘Ben Anayasa’ya göre karar vereceğim’ diyebilir. Bunun için siyasiler olarak biz de onları rahat bırakmalıyız.”

AMAÇ ERDOĞAN'I CUMHURBAŞKANI YAPMAK

Komisyonun CHP’li üyesi İsa Gök ise tasarının Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Çankaya Köşkü’ne taşımak üzere hazırlandığını ileri sürdü. Aday olan kamu görevlileri için çekilme şartı varken, Başbakan için bunun düzenlenmediğini belirten Gök, şöyle konuştu: “Başbakan aday olursa seçim sürecinde devletin uçağını, aracını, olanaklarını, örtülü ödeneğini kullanabilecek. Başbakan kendi önünü taşsız yola çevirmeye çalışıyor. Adayların şirketlerden ve yabancılardan yardım almaları yasak. Peki tarikatın işaret ettiği bir kişi aday olursa ne yapacağız? Propaganda da TRT’den yapılacak. Burada tam bir tarafsızlık ve eşitlik olması gerekir. Oysa TRT Başbakan’ın emrinde.”

CHİRAC'LA AYNI

Ak Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da, bu tartışmanın 2000’de Fransa’da yapıldığını anımsatarak, Gül’ün süresinin 7 yıl olduğunu söyledi. Bozdağ, şöyle konuştu: “Yasa değişti Chirac’ın 7 yıllık süresi 5 yıla indirildi. Ama Chirac 7 yılı tamamladı. Oradaki durum da bizimle aynı. Aksi durum Cumhurbaşkanı’nın 7 yıl dolmadan görevinden uzaklaştırılması anlamına gelir. Cumhurbaşkanı’nın hangi hallerde görevinden uzaklaştırılacağı da Anayasa’da bellidir. Bu tartışmalara son noktayı YSK koyacaktır. Yasa teklifinin onaylanmasının ardından siyasi partilerin müracaat etmesi halinde YSK tavrını netleştirecektir.” (Hürriyet)

7
 // mehmet durukan
Halkoyu ile seçilecek cumhurbaşkanı 5+5 yıl görev yapar. Muvcut cumhurbaşkanı ise meclis tarafından o zaman geçerli olan 7 yıllık süre dahilinde seçilmiştir. Bu kadar basit bir şeyi durduk yere sulandırmak kimseye fayda sağlamaz. Hem zaten AKP nin göstereceği bir adayın kesin olarak kazanacağı bir durum sözkonusu iken böyle tartışmalara da girmek teknik olarak birşey ifade etmez....
16 Şubat 2010 10:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler