YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, Hükümet - Cemaat geriliminde nerede duruyor?
Gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren, 'Gül, Hükümet - Cemaat geriliminde nerede duruyor?' sorusuna cevap verdi.
Gül, Hükümet - Cemaat geriliminde nerede duruyor?
31 Ocak 2014 / 08:54 Güncelleme: 31 Ocak 2014 / 08:55

Star gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, Hükümet - Cemaat geriliminde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamaları 'Başbakan Erdoğan'la Cumhurbaşkanı Gül'ü oldukça paralel bir duruş içinde gösteriyor' değerlendirmesinde bulundu.

Köşesinde "Cumhurbaşkanı Gül, acaba, Hükümet - Cemaat geriliminde nerede duruyor?" sorusunu irdeleyen Taşgetiren, "Cumhurbaşkanı, çıkan "duman"ı da işaret ederek, devlet içinde bir "paralel yapı"nın bulunduğunu, buna müsaade edilmeyeceğini, ama bunun hukuk içinde yapılacağını ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı MİT'in tartışılmasını doğru bulmuyor. MİT'in misyonunu çok net olarak ortaya koyuyor:

"Büyük kırılmaların yaşandığı, güney sınırlarımızın ötesinin çok değiştiği bir coğrafyada, Türkiye'nin ileride kendisine yönelecek tehditlerin ortaya çıkmaması için MİT'e görevler düşmektedir. Ve Cumhurbaşkanı, bardağın boş taraflarına ilişkin de düşüncelerinin bulunduğunu, ancak bunu kamuoyu önünde seslendirme noktasında engellerinin olduğunu belirtiyor, "Bazı şeyleri ise Cumhurbaşkanı kimliğiyle özel bir şekilde yaptığını" belirtiyor.

Şu görüntü, Başbakan Erdoğan'la Cumhurbaşkanı Gül'ü oldukça paralel bir duruş içinde gösteriyor. Bence bu, şu an Türkiye'de yaşananlar açısından oldukça önemli. En azından sayın Gül'ün, Tayyip Erdoğan'a alternatif siyasi hesap içinde göstermeyi inandırıcılıktan çıkarması açısından önemli." değerlendirmesinde bulunuyor. 

Paralel Yapı'yı ne yapmalı?

Bu soruyu da cevap veren Taşgetiren, "Şu an belli ki hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakan, "paralel yapı"nın varlığını görüyor ve buna müsaade edilmeyeceğini ifade ediyorlar.

Peki ne yapılacak paralel yapı ile ilgili olarak.

Cumhurbaşkanı paralel yapıya karşı tavrın "hukuk içinde" oluşmasının altını çiziyor. Buradaki kriterin "kurunun yanında yaşın yanmaması" hassasiyeti olduğu düşünülebilir. Bu da, öncelikle "paralel yapı"nın sağlıklı tespitini gerektirir" diyor. 

Cemaat'e mesaj

Taşgetiren yazısını şöyle bitiriyor: 

Şunu diyorum:

Hizmet camiası, bugün Cumhurbaşkanınca da ifade edilen "paralel yapı" olgusunu ciddiye almalı ve aslında "Dost" olan bu insanların kaygılarını giderecek bir tavrı geliştirmeliler.

CEMAATIN BASLARI
 // OSMANLI
ALLAHIM, HICBIR MÜSLÜMANLARA, VATANIMIZA, DIGER MÜSLÜMAN DEVLETLERE, DOGRU YOLDA CABALAYAN VE UGRASAN HÜKÜMETE ZARAR VERMELERINE IZIN VERME YARABBI. CEMAATIN PESINDE OLAN, SAF TEMIZ IYI NIYETLI MÜSLÜMANLARIN GERCEKLERIN DOGRULARIN FARKINA VARIP, UYANMALARINI VE CEMAATTEN UZAK DURMALARINI GERI CEKILMELERINI NASIP EYLE YARABBI. EGER SAYET CEMAATIN BASLARI HAINLER ISE. AMIN. SELAMLAR SAYGILAR...
31 Ocak 2014 Cuma 13:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler