YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül-Erdoğan görüşmesinin perde arkası
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önce Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş'la; sonra da Başbakan ile görüştü. Başbakan, son zamanlarda çok konuşulan bir isimle birlikte Köşk'e çıktı. İşte dün Çankaya Köşkü'nde yaşanan, baş döndüren görüşmelerin ayrıntıları...
Gül-Erdoğan görüşmesinin perde arkası
14 Ocak 2014 / 10:29 Güncelleme: 14 Ocak 2014 / 10:40

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün devreye girmesiyle Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun yapısının siyasi partiler arasında uzlaşma sağlanarak anayasa değişikliği ile yeniden düzenlenmesi konusu gündemde öne çıktı.

Önce muhalefet sonra Erdoğan

Krizin aşılması temasları çerçevesinde bugün Çankaya Köşkü'nde olağanüstü bir trafik yaşandı. Gül'ün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yaptığı görüşmelerin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Köşk'e çıktı. Erdoğan, Çankaya Köşkü'ne, Ak Parti milletvekili ve siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile birlikte çıktı.

Kritik soru: Yalçın Akdoğan da görüşmeye katıldı mı?

Erdoğan'ın, aynı zamanda yazıları ve "Orduya kumpas" değerlendirmeleri ile son dönemde öne çıkan Akdoğan ile birlikte Köşk'e çıkması, bu akşam Ankara kulislerinde merak konusu oldu. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, Akdoğan, Gül ile

Erdoğan arasında baş başa yapılan görüşmeye katılmadı.

Muhalefetin tavrı

Kulislere yansıyan bilgilere göre; Gül, bugün görüştüğü muhalefet liderlerine HSYK'nın yapısında yapılacak değişikliğin anayasa ile yapılması konusundaki düşüncelerini sordu. Gül, liderlerin görüşlerini Erdoğan'a anlatarak, Başbakan'ın da fikrini aldı. Gül'ün bu girişiminin ardından iktidar ile muhalefet partileri arasında yeni HSYK'nın yapısının nasıl olacağı ve bununla ilgili anayasa değişikliği konusunda temaslar gündeme gelebilir. CHP lideri, Gül'e, kamuoyuna da açıkladığı iki şartını dile getirdi. MHP lideri Bahçeli ise bu öneriye karşı soğuk ve temkinli bir tutum sergiledi. BDP lideri Demirtaş ise anayasa değişikliğine destek verdi.

Erdoğan Köşk'e "Hayırlı akşamlar" diyerek çıktı

Erdoğan, saat 19.30'da Köşk'e çıkarak Gül ile görüştü. Erdoğan'ın, "Hayırlı akşamlar" diyerek girdiği makam odasındaki görüşme, bir saat sürdü. Erdoğan ile birlikte Köşk'e, son günlerde özellikle "Orduya kumpas" değerlendirmeleri ile öne çıkan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan da çıktı. Ancak Köşk kaynaklarından alınan bilgilere göre Akdoğan, başbaşa yapılan görüşmeye katılmadı. Akdoğan, Gül ile Erdoğan'ın görüşmesinin bitmesini Köşk içinde bekledi.

Bu gelişmeler, HSYK krizinin anayasa değişikliği üzerinde uzlaşma sağlanarak aşılması konusunda temasların yoğunlaştığı yorumlarına neden oldu. Ankara kulislerinde şimdi gözler; bu girişimin ne kadar etkili olacağı ve iktidar ile muhalafet partileri arasında anayasa değişikliği konusunda temasların başlayıp başlamayacağına çevrildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler